AI революция и устойчивост: Какво да направят технологичните компании?
10 пъти повече. Това е количеството енергия, което се консумира при изпращането на една единствена заявка чрез ChatGPT спрямо обикновено търсене в Google, според данни на Международната агенция по енергетиката. Изводът е ясен – бумът на AI има огромна цена – вредното въздействие върху околната среда и огромните разходи за експлоатацията на технологията.
Огромната вина за всичко това имат центровете за данни – мащабната инфраструктура, необходима за обучението и работата на големите езикови модели. Според Международната агенция вълната от инвестиции в центрове за данни се очаква да се ускори още повече през следващите години, а броят им ще продължи да се увеличава. Всичко това поставя технологичните гиганти пред едно огромно предизвикателство – как да утолят огромния енергиен глад на изкуствения интелект и да намерят най-добрия и екологичен начин да стимулират AI революцията. Някои от вариантите включват преминаване към ядрена енергия, течно охлаждане и квантови компютри.
През последните месеци големите технологични гиганти като Microsoft, Google и Amazon сключиха сделки на стойност милиарди долари, за да си осигурят допълнителен енергиен капацитет за обучението и работата на огромните езикови модели чрез ядрена енергия. Прибягва се и до по-ефективни решения за охлаждане на системите, като например течното охлаждане. Квантовите изчисления пък са област от компютърните науки, която използва законите на квантовата механика за решаване на изключително сложни проблеми. Интересът към компаниите, които се занимават с квантови компютри, привличат все по-голям интерес от страна на инвеститорите като американската Quantinuum, която успя да набере 300 млн. долара в последния си кръг на финансиране, повишавайки оценката й до 5 млрд. долара.
Именно квантовите изчисления могат да помогнат за развитието на изкуствения интелект по устойчив начин. Квантовите компютри консумират десетки хиляди пъти по-малко енергия от най-мощните суперкомпютри. В доклад на Световния икономически форум от септември тази година се посочва, че квантовите технологии могат да помогнат значително за декарбонизацията и преминаване към възобновяеми енергийни източници. Изкуственият интелект и квантовите компютри имат потенциала да преобърнат технологичната индустрия и да доведат до нова ера на иновациите. Квантовите изчисления са изцяло нов начин за обработка на информация и в комбинация с изкуствения интелект имат потенциала, без преувеличение, да предизвикат нова компютърна революция.