Какво очаква САЩ след изборите?
Късно в изборната нощ, точно преди четири години, Доналд Тръмп вижда т.нар. “червен мираж” и решава да действа. Резултатите му спрямо демократа Джо Байдън все още показват преднина в няколко колебаещи се щати. Около 2:30 ч. през нощта Тръмп се появява пред камерата и обявява победата си, твърдо заявявайки, че всяка следваща бюлетина ще бъде фалшифицирана. Целта му – да се възползва от факта, че по-голямата част от американците, които подкрепят демократите в САЩ, решават да гласуват по пощата. Това означава едно – резултатите им ще дойдат по-късно, което отваря вратата към ада който ще се отприщи по-късно. Изминават още три дни, преди и последният щат – Пенсилвания, да приключи броенето на бюлетините и Джо Байдън да бъде обявен за победител. Така започва кръстоносния поход на Тръмп срещу откраднатите избори. Последва щурма на Капитолия на 6 януари и 60 неуспешни съдебни дела като тази война продължава и към този момент – кампанията на Тръмп за настоящите избори стъпи изрично върху твърдението, че победата му е била отмъкната преди четири години. Големият въпрос пред наблюдателите сега – ще преживее ли САЩ още една поредица от дела за фалшифициране на вота, или светът трябва да се подготви за нещо далеч по-лошо?
Според конституционалисти сценариите след изборите в САЩ са два. Единият – при евентуална победа на Камала Харис да се разгърне информационна война, за да се попречи на двете камари на Конгреса да утвърдят резултатите от вота. Само една невероятна победа на Харис в поне пет от седемте колебаещи се щата може да предотврати това. Има обаче сериозна опасност при победа на Харис с нищожна преднина.
Когато Доналд Тръмп се изправи срещу Джо Байдън преди четири години, победата бе безапелационна и до голяма степен – предизвестена. Байдън взе 6 млн. гласа повече от Тръмп и спечели електоралната колегия с разлика 306-232. И въпреки това нищо не попречи на републиканците да отричат резултата от вота. Сега обаче ситуацията е доста по-неясна, тъй като разликата между Тръмп и Камала Харис е минимална. При толкова малка разлика преброяването на гласовете може да отнеме много повече време и да бъде много по-трудно. Всяка разлика с по-малко от 0.5 на сто ще доведе до автоматично повторно преброяване на гласовете в няколко колебаещи се щата, което може да отнеме дни или дори седмици. С подкрепата на различни консервативни групи като True the Vote и Election Integrity Network, Националният комитет на Републиканската партия вече е подал повече от 100 съдебни иска, оспорващи процедурите за гласуване и допустимостта на избирателните списъци. Преди четири години към този момент в изборния маратон не е заведено нито едно дело. Неправителствени организации не виждат заплаха в изхода от тези дела, но те показват, че този път юридическата игра на Тръмп е много по-добре организирана.
По-сериозен е страхът от ефекта върху обществения ред.
В ерата на изкуствения интелект и социалните мрежи има огромен риск от огромна вълна от дезинформация – фалшиви бомбени сигнали могат да затворят цели избирателни секции, например. Не се изключва да се появят т.нар. deep fakes – генерирани с AI изображения и дори видеоклипове за подправяне на бюлетини, които имат потенциала да изкарат на улицата частни милиции и протестиращи.
По-голямата част от дезинформацията в момента идва от социалната мрежа на Илън Мъск X. Най-богатият човек в света е и най-мощното ново оръжие на Тръмп. И за разлика от традиционните медии, които към момента се въздържат от разпространение на слухове, особено заради заплахата от съдебни дела, X на Мъск има почти пълен имунитет от преследване заради всякакъв тип дезинформация, колкото и опасна да е тя. Самият Мъск има 200 млн. последователи и почти маниакално споделя истории в които се твърди, че демократите внасят орди от нелегални мигранти, които да гласуват за Харис – твърдение, за което няма никакви доказателства. Според проучване на Bloomberg в рамките на тази година Мъск е споделил 1300 публикации в личния си профил с твърдения за нелегалната миграция и изборните измами, които общо са събрали около 10 млрд. гледания. При евентуална победа Харис ще се изправи пред много по голям брой граждани, които ще отхвърлят нейната легитимност, отколкото нейния предшественик в Белия дом в лицето на Байдън.
Тръмп може да загуби популярния вот и да спечели избирателната колегия, както се случи през 2016 г., когато победи Хилъри Клинтън. Ако победата му произлезе от решение на Върховния съд, какъвто бе случая през 2000 г., когато преброяването на гласовете във Флорида бе спряно, отзвукът на либералите ще бъде много по-голяма. Защото през 2000 г. кандидатът на демократите ал Гор бързо отстъпи на Джордж Буш, но сега натискът върху Харис да не отстъпва ще е огромен. Същото ще важи при равен брой гласове в избирателната колегия или пък ако оспорването на резултатите от даден щат стигне до Камарата на представителите. Тогава, според Конституцията на САЩ камарата ще избере победителя на основата на един глас на щат, което практически би гарантирало победата на Тръмп. И това ще е напълно законно. Именно това плаши както противниците на републиканеца, така и техните адвокати. Защото Тръмп обещава масово помилване на “патриотите“, които бяха вкарани в затвора след щурма на Капитолия през 2021 г., например. Или заплашва да уволни Джак Смит – прокурорът, който разследва опитите на Тръмп да отмени изборите през 2020 г. Той също така обеща на първия ден да приложи Закона срещу бунтовете от 1807 г., който позволява на републиканеца да разположи войски по улиците.
Всъщност именно импулсивните намерения на Тръмп са това, което буди безпокойство. Защото допреди опитите му често бяха възпирани от високопоставени служители от кабинета му, Пентагона или Министерството на правосъдието. Хората, които той би избрал за втория си мандат, вероятно ще доста по-близо до неговите виждания.И предвид назначенията му във Върховния съд, органът вероятно ще е доста по-деликатен спрямо президентското беззаконие.
КАКВО СЕ СЛУЧВА С ПАЗАРА
Голяма част от анализаторите очакват завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом да даде тласък на капиталовите пазари. Допълнителен ефект оказва и обещанието на Тръмп да намали корпоративните данъци и да облекчи регулациите. От друга страна, Тръмп обеща да удвои търговските мита, което може да се отрази още по-пагубно на икономическите отношения не само с Китай, но и с Европа. Анализаторите на Morgan Stanley смятат, че президентството на Тръмп може да даде приоритет на намаляването на регулаторната тежест върху местния добив на нефт и газ, като същевременно обмисли възможността за по-рестриктивни търговски политики. Подкрепата на Тръмп за индустриите, използващи изкопаеми горива, може да бъде от полза за акциите на петролните и газовите компании.
Криптовалутите отчетоха скок в навечерието на изборите – биткойнът се повиши до близо 69 хил. долара, а етерът – до 2 471 долара. Евентуална победа на републиканеца ще подкрепи цифровите активи, тъй като според някои анализатори Тръмп може би ще назначи за председател на Комисията по ценните книжа и борсите човек, който подкрепя криптовалутите.
Обещанието на Харис да построи повече жилища и да намали разходите на наемателите и купувачите на жилища главно чрез данъчни стимули, съчетано с благоприятна среда за лихвените проценти, може да даде тласък на строителните компании. Секторът на здравеопазването е ключов фокус в кампанията на кандидата на демократите, като Харис обеща намали разходите за здравеопазване, въвеждайки таван на цените на лекарствата, отпускани с лекарско предписание. Това би могло да натежи на маржовете на печалба на фармацевтични гиганти. Предложението на Харис за данъчно облагане на корпорациите и богатите включва 28% ставка на корпоративния данък и това може да помогне за намаляване на дефицита в САЩ. За разлика от Тръмп Харис ще се стреми към значително намаляване на замърсяването до 2035 г., като се съобрази с Парижкото споразумение – пакт за климата, който Тръмп се зарече да оттегли. Зелената енергия ще бъде стимулирана допълнително.