Китай съди ЕС заради по-високите мита за вноса на електромобили
Китай ще съди Европейския съюз заради решението на Брюксел да въведе по-високи мита за вноса на китайски електромобили след разследване, което установи, че държавни субсидии стимулират местните компании.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Жалбата е подадена в Световната търговска организация и е втора по ред, след като Пекин отнесе казуса с по-високите мита към СТО през август.
- Митата бяха въведени след едногодишно разследване, което установи, че китайските производители са се възползвали от несправедливи държавни субсидии.
- Окончателният размер на по-високите мита е 17% за BYD, 18.8 на сто за Geely, майка на Volvo Car AB и 35.3% за SAIC Motor Corp., която е най-засегната от новите тарифи.
- Пред брюкселското издание “Politico” служител на Световната търговска организация потвърждава подаването на жалбата.
- Китай иска консултации с ЕС – първата стъпка при уреждането на спорове в рамките на СТО, които ще продължат 60 дни, преди да бъде поискано сформирането на група, която да се произнесе по спора.
- Най-висшият апелативен орган на СТО обаче не работи поради липса на съдии.
АКЦЕНТ
Това е последният залп в ескалиращото търговско напрежение между Пекин и Брюксел. Митата влязоха окончателно на 1 ноември, докато представители на Европейската комисия и китайските власти се опитват да постигнат взаимно приемливо споразумение, което трябва да гарантира равнопоставеност на пазара и да е съвместимо с правилата на Световната търговска организация. Очаква се скоро ЕС скоро да изпрати преговорен екип в Китай в търсене на компромис.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Европейският съюз иска да наложи допълнителна мита в размер на до 35.3% върху вноса на китайски електромобили, които трябва да влязат в сила следващата седмица, след като предложението на ЕК получи необходимата подкрепа от държавите членки в началото на октомври.
По-високите мита идват след разследване на Европейската комисия, което установи, че производителите на автомобили в Китай се възползват от редица предимства – от достъп до местните суровини и батерии до големи субсидии от властите Пекин. Това, според ЕК дава на компаниите твърде голямо предимство пред европейските конкуренти. Брюксел и Пекин продължават да работят усилено върху алтернативно решение на по-високите мита като един от вариантите е именно преразглеждане на ценовия ангажимент.