Чорапите с мисия на Stinky Socks
Братята Христо и Димо Петкови създават Stinky Socks, вдъхновени от любовта си към сноуборда. Днес техни чорапи има на всеки континент, а клиентите им ги използват като начин да изразят себе си
През 1996 г. тийнейджърите Христо и Димо Петкови се вманиачават в скейтборд и сноуборд културата, родила се в САЩ в средата на миналия век. Прекарват цялото си време в гледане на видеокасети и разлистване на списания по темата, попивайки модата, музиката и изкуството на общността. Осем години по-късно купуват първата си камера и започват да снимат видеа с приятелите си скейтъри в родния си град Габрово.
В свят, в който социалните мрежи още не съществуват, групата им получава внимание в интернет форуми и скоро български спортни магазини започват да им предоставят екипировка. Тя обаче не съответства на стила им, дълбоко повлиян от американския пазар, така че Христо и Димо решават да подпомогнат изграждането на местна сцена за планинско облекло. През 2008 г. стават дистрибутори за България и чужбина на американски марки за сноуборд като Airblaster и Ashbury.
Междувременно с развитието на YouTube и Vimeo видеата им достигат до нови аудитории и попадат в радара на глобални медии, което поставя страната на картата на сноуборд дестинациите. Оттам на Христо и Димо им идва идеята да създадат собствен продукт и да използват българския му произход, за да се диференцират и да изградят интересен бранд.
„В осъзнатия си живот ние винаги сме искали да бъдем една идея по-различни – казва Христо. – Като малък много исках да съм като другите, което ме тормозеше. В един момент обаче осъзнах, че всъщност да бъдеш себе си не е проблем, даже е по-яко.“
Така през ноември 2011 г. Христо (42) и Димо (38) Петкови създават своя бранд чорапи за сноуборд – без големи инвестиции, с идеята да помогнат на хората да се чувстват комфортно в кожата си. 70% от началния си капитал от 4 хил. евро влагат в създаване на лого, а останалото инвестират в производството на първата партида чорапи от завод в Русе.
Тъй като спортните магазини в страната отказват да работят с тях, първите пазари на марката са Гърция и Япония, където Христо и Димо имат вече добре изградени отношения. Постепенно в портфолиото им навлизат нови държави като Китай и Тайланд и се появява желанието хората да носят чорапите целогодишно. Така марката започва да предлага и лайфстайл модели.
Днес Stinky Socks могат да се намерят на всеки континент. Фирмата „Стинки ООД“ генерира над 350 хил. лева за 2023 г. Продажбите се извършват предимно онлайн, а в България чорапи има във физическия магазин в София на ул. „Славянска“, както и при локални дистрибутори. Произвеждат се около 50-60 хил. чифта на година.
Визуалната идентичност на бранда е до голяма степен дело на Димо, който прави 90% от дизайните и се занимава професионално с режисура и монтаж вследствие на работата си в компанията. Бакалавърската степен на Христо по маркетинг, както и опитът му в сферата на рекламата, помагат за правилното позициониране на бранда.
„Това, което търсихме в началото, беше да минаваме през възможно най-много хора и да си разказваме историята, защото видяхме, че това работи – казва Христо. – Ако повече хора се докоснат до продукта, защото той е супер качествен, и започнат да говорят за него, това в един момент ще ни се върне обратно.“
Когато тепърва започват, братята получават съвети да работят с големите вериги за спортно облекло, за да генерират по-сериозни печалби. Но Христо и Димо силно вярват в силата на сторителинга, както и че е много по-различно да чуеш историята на някой бранд от приятел, вместо да я прочетеш в имейл.
В действителност бизнесът набира скорост, когато създателите започват стратегически да спонсорират екипи сноубордисти. Носейки Stinky Socks, те им осигуряват нужната видимост.
„Това, което правим, не е спринт, а маратон – казва Христо. – Искаме да изградим бранд, който да е много сериозен и ние да знаем какво правим с него. Защото, като стартирахме, нямахме никаква представа нито как се произвеждат, нито как се продават чорапи.“
Едва през последните четири години усилията им се изместват от изграждане на мрежа от фенове към монетизиране на този ресурс. Покачването на цените през пандемичната 2020 г. не се отразява негативно на производствения капацитет на бизнеса, който през 2021 г. получава единственото си външно финансиране. 150-те хил. евро от фонда Vitosha Venture Partners под формата на конвертируем заем са инвестирани в производство.
Шест месеца след това ключово събитие се отплащат и дългогодишните усилия на Христо да позиционира Stinky Socks в Zumiez, най-големия ритейлър за екшън спортове в света. Основна роля за осъществяването на това партньорство отново изиграва вярната мрежа от фенове на марката – българските чорапи се появяват по рафтовете на американския магазин с препоръката на вече спонсорирана сноубордистка.
Отскоро компанията има своя борд на съветниците, състоящ се от ветерани в аутдор индустрията, които помагат на Христо и Димо с взимането на решения. И все пак брандът е някакво „натурално допълнение“ на това, което са братята. Според тях бизнесът не трябва да вреди на природата, затова пластмаса в опаковките не се използва, а качеството на продуктите им е основен приоритет.
Като стане дума за мисия, Zumiez и Stinky Socks се обединяват около идеята да вдъхновяват и да дават алтернативен начин за себеизразяване на поколението Z, което е техен основен таргет. Затова дори да пускат нови продукти в бъдеще, като шапки бийнита и лимитирани серии чорапи, САЩ остават фокусът на предприемачите.
„В света, в който всеки е загубен по някакъв начин и трябва да си намери мястото, ние искаме да вдъхновяваме хората – казва Христо. – Но и да показваме, че това може да се прави по начин, който не ощетява, а по-скоро събира. Едно общество е болно, ако всеки работи сам за себе си.“