ЕС с нови данъчни правила в цифровата ера
Съветът на Европейския съюз въвежда нови данъчни правила, които да насърчат цифровизацията и да се справят с данъчните измами. Пакетът от мерки касае данъка върху добавената стойност, електронните фактури и отчетността в реално време.
КАКВО СЕ ПРОМЕНЯ
Отчитането на ДДС става дигитално
Съгласно новите правила до 2030 г. задължителното отчитане на ДДС при трансгранични сделки ще се случва изцяло дигитално.
Понастоящем от предприятията се изисква на всеки няколко месеца да представят на националните си данъчни органи обобщени справки за стоките и услугите, продадени на фирми в други държави – членки на ЕС, които са облагаеми в тези държави.
Това дава възможност на измамниците да се възползват от трудностите, с които се сблъскват органите при бързото откриване на подозрителни или измамни транзакции, тъй като данните са непълни и не са налични в реално време.
Сега ще бъде създадена електронна система за отчитане в реално време чрез електронни фактури. Бизнесите ще издават електронни фактури за международни транзакции между фирми и автоматично ще докладват данните. След това националните данъчни администрации ще обменят данните чрез нова електронна система, която ще може да предоставя анализи на подозрителни дейности.
Всички съществуващи национални системи следва да станат оперативно съвместими със системата на ЕС до 2035 г.
Онлайн платформите за настаняване и пътническите превози – длъжни да отчитат ДДС
Онлайн платформите ще трябва да отчитат ДДС върху услугите за краткосрочно настаняване и пътнически транспорт. Понастоящем много от доставчиците на онлайн услуги за настаняване и пътнически транспорт не плащат ДДС. Това се дължи главно на факта, че те обикновено са индивидуални доставчици (например шофьор или лице, което отдава апартамента си под наем) или малки предприятия, които обикновено не са задължени да се регистрират по ДДС.
Дигитализация на административното обслужване
Промените изискват още усъвършенстване и разширяване на онлайн центровете за административно обслужване по ДДС, така че да не се налага бизнесите да преминават през скъпоструващи регистрации по ДДС във всяка държава членка, в която извършват стопанска дейност.
Това е така нареченият режим на “обслужване на едно гише”. Понастоящем използването на специалния режим не е задължително, но дава възможност на данъчно задължените лица да се регистрират, отчитат и заплащат данъка само в държавата членка, където са установени и регистрирани за целите на ДДС. Казано иначе – тази система позволява на предприятията да декларират и превеждат дължимото ДДС върху продажбите си на стоки и услуги на потребители от една държава от ЕС в друга чрез администрацията на една държава членка и на един език.
Предприятията обаче, които искат да продават стоки на потребители в държава членка, различна от тяхната собствена (т.е. от склад или седмичен пазар в тази държава членка), все още трябва да се регистрират за целите на ДДС два пъти.
Новите правила ще разширят обхвата на съществуващите, като включат в тях не само трансграничните доставки, но и продажбите на определени стоки, като например електроенергия или газ, между предприятията и потребителите, които се извършват в държава членка, различна от тяхната собствена.
По този начин разширеното “обслужване на едно гише” ще позволи на още повече предприятия да изпълняват задълженията си по ДДС чрез единен онлайн портал и на един език.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“След продължили почти две години преговори Съветът на ЕС най-накрая постигна консенсус около новите данъчни правила. Това е крайъгълен камък за прехода към цифровите технологии и е значителна стъпка към подобряване на конкурентоспособността на ЕС. Новите правила ще актуализират нашите системи за ДДС, така че да отразяват цифровизацията на икономиките в блока, ще подпомогнат борбата с измамите и ще облекчат административните задължения за малките дружества и отделните доставчици на услуги”, коментира финансовият министър на Унгария Михай Варга.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
За трите правни акта се изисква единодушие в рамките на Съвета на ЕС. Вече е проведена консултация с Европейска парламент, който представя становище през ноември миналата година, след което са направени съществени промени по текстовете. Именно това изисква повторното им разглеждане от ЕП, а след това – повторно и официално приемане от Съвета на ЕС. След това промените ще бъдат публикувани в Официалния вестник на ЕК, преди да влязат в сила.