Изборите в САЩ: Победа на Харис би донесла най-малко изненади и най-малко нестабилност
Битката между Камала Харис и Доналд Тръмп за избирателите и техния вот се води вече месеци, но засега няма ясен резултат, разликите в различните социологически агенции са много малки, а мненията на политолози и екперти са разнопосочни за това кой ще бъде новият президент на САЩ.
Не по-малко важно за инвеститорите е кой от двамата кандидати за президент би бил по-благоприятен за финансовите пазари, ако бъде избран. “Мнозина предполагат, че това ще бъде Тръмп поради потенциала за намаляване на данъците и дерегулации. Но рискът за тази гледна точка е двупосочен: високите мита може да доведат до търговска война, а при Тръмп вероятно ще има и по-големи дефицити, следвани от скок на доходността на държавните облигации на САЩ, което в крайна сметка да ограничи част от оптимизма на фондовия пазар”, каза Джон Харди, ръководител на стратегията за валутни пазари в SAXO за Forbes България. Според него обаче победата на Харис може да се окаже по-добра в дългосрочен план, докато демократите нямат контрол над Конгреса (най-вероятно Сенатът ще отиде при републиканците), защото това би донесло най-малко изненади и най-малко нестабилност.
Джон Харди бе участник в специален уебинар на тема “Отброяване до изборите в САЩ: най-добрите и най-лошите сценарии за пазара”, организиран от Елана Трейдинг. По време на дискусията той заяви, че за пазарите е много важно не само кой от двамата кандидати ще спечели изборите, а и коя от партиите ще има контрол върху двете камари на Конгреса на САЩ.
По отношение на влиянието на изборите в САЩ върху европейските икономики, Харди е на мнение, че по две причини най-голямото потенциално въздействие ще има във всеки сценарий, включващ Тръмп. “Първата е, че той обяви намерението си да наложи мита върху всички страни, от които САЩ внася – така че всяка европейска компания, изнасяща за САЩ, вероятно ще бъде засегната отрицателно”, каза Харди. Според него втората причина е с геополитически ъгъл, тъй като Тръмп обяви, че иска да сложи край на войната в Украйна и мнозина смятат, че той е против силната подкрепа на НАТО, което означава, че Европа ще се почувства по-малко сигурна и ще трябва драстично да повиши разходите си за отбрана.
Също така Харди е на мнение, че при управление на Тръмп (или при малко вероятен сценарий, при който Харис печели и демократите си осигуряват контрол над двете камари на Конгреса), доходността на държавните облигации на САЩ може да нарасне рязко, тъй като пазарите на облигации се тревожат, че огромните дефицити на САЩ стават още по-лоши. Това би повишило лихвените проценти в световен мащаб, тъй като американският пазар е доминиращ.
По отношение на присъединяването на страната ни към Еврозоната, Харди сподели, че най-големите предимства ще дойдат от лекотата, с която участниците в българската икономика ще могат да извършват безпроблемни сделки в евро с останалите страни от Еврозоната. Това ще улесни и инвестициите, насочени към България, и ще стимулира реалния икономически растеж. “Освен това вероятно ще има някаква мярка в бюджета на Еврозоната за устойчиви инвестиции в българската инфраструктура, което може да помогне за повишаване на българската производителност с течение на времето”, каза в заключение Джон Харди.