Намаляване на бюрокрацията в развитието на иновациите иска Екатерина Захариева /обновена/
Общоевропейска стартъп екосистема ще има. Това е ангажиментът, който пое кандидатът за еврокомисар Екатерина Захариева по време на изслушването си в Европейската комисия. По време на изслушването си пред ЕК Захариева призова за намаляване на бюрокрацията при финансирането на научни изследвания и иновациите.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Захариева обещава да предложи рамка за известния като “28-ия режим” през 2025 г.
- Той цели да осигури правен статут за новосъздадените дружества в целия Европейски съюз, за да се преодолее фрагментацията на корпоративното право в държавите-членки.
- Призивите й са за опростяване на процедурите и намаляване на административната тежест, като ключова роля за това според Захариева е изкуствения интелект, който да идентифицира всички възможности за финансиране и да помогне на компаниите да намерят най-подходящия за тях инструмент.
- Според нея Европейски акт за иновации е основното средство за опростяване на процедурите.
- Захариева е категорична, че страните в ЕС трябва да отделят 3% от своя БВП за иновации и научни изследвания. Преди две десетилетия страните от ЕС се ангажираха да отделят 3% от своя БВП за научни изследвания и иновации. Само пет държави (Германия, Австрия, Белгия, Швеция и Финландия) са постигнали тази цел.
- Българският кандидат за еврокомисар потвърждава ангажиментите за зеления преход и инвестициите в научни изследвания, които да помогнат на Европа да постигне целите си в областта на климата.
АКЦЕНТ
Захариева е получила подкрепата на координаторите на Комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика. Това обаче не е последната стъпка. Въз основа на препоръките на комисията Председателският съвет (председателят на ЕП Мецола и председателите на политическите групи) трябва да извърши окончателната оценка и да обяви изслушванията за приключени на 21 ноември. Понастоящем е предвидено членовете на ЕП да изберат пълния състав на колегията от комисари по време на пленарната сесия в Страсбург на 25-28 ноември.
КАКВО ОЩЕ СЕ АНГАЖИРА ДА НАПРАВИ ЗАХАРИЕВА
Според Захариева ЕС трябва да отдели повече инвестиции за изследвания в областта на отбраната, особено предвид “геополитическата обстановка”. Ключът – преобразуването на “Хоризонт Европа” – рамковата програма на ЕС в областта на научните изследвания и иновациите, която ще действа до 2027 г.
Целта на програмата е да се укрепи научната и технологичната база на ЕС, включително чрез разработване на решения за изпълнение на приоритетите на политиката като екологичния и цифровия преход. Според Захариева наследникът на тази програма за финансиране на научни изследвания и иновации трябва да е по-целенасочен. Според Захариева малките и средни предприятия в Европа получават само 20% от финансирането по програма “Хоризонт Европа“, въпреки че те представляват много по-голям дял от броя на предприятията в Европа.
“Голямата разлика между нас и САЩ, но и Япония, както и близките до нас държави са в частните инвестиции. Само 40 процента от европейските дружества инвестират в изследвания и иновации. В САЩ делът е 56 процента, още по-висок е в Япония и Южна Корея”, посочва българският кандидат за еврокомисар.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
България бе единствената държава, която прие призива на председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен и номинира както жена, така и мъж за еврокомисар – бившия екоминистър Юлиян Попов. В крайна сметка фон дер Лайен се спря на Захариева, която е бивш външен министър и бивш министър на правосъдието. Ако бъде избрана, тя ще поеме един от най-важните ресори за Европа в момента – стартъпи, иновации, научни изследвания и привличане на инвеститори и то в момент, в който Брюксел трябва да намери огромен ресурс, за да стимулира развитието на технологиите, за да остане конкурентен.
* Обновена с информация за гласуването на координаторите на Комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика.