Westinghouse официално ще изгражда двата нови блока на АЕЦ “Козлодуй”
АЕЦ “Козлодуй – Нови мощности” официално подписа договор с американския консорциум Westinghouse и южнокорейската компания Hyundai Engineering & Construction за изграждане на 7 и 8 блок централата. Те ще са по най-модерната в момента технология за ядрен реактор от поколение III+, която към момента е напълно лицензирана и успешно внедрена в крайна експлоатация, съобщиха от Министерството на икономиката и от американската компания.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Подписването на договора е ключов етап от работата по реализация на проекта за изграждане на новите ядрени мощности.
- Цената на договора представлява търговска тайна. Споразумението обаче включва фиксирана цена за всеки един от участниците и цена, базирана на броя работни часове и вложено време. Освен това продажбата на оборудването от АЕЦ “Белене” на Украйна ще бъде използвано за реализацията на проекта.
- Изпълнението на договора ще позволи “АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ да стартира процедурите по лицензиране на технологията в България и получаване на необходимите разрешителни за строителство, като същевременно ще структурира изцяло проекта за изграждане на новите ядрени мощности и ще стартира планирането на дейностите и необходимите ресурси за експлоатация и поддръжка на бъдещите ядрени мощности.
- Изпълнението на включените в едногодишния договор за проектиране дейности ще започне незабавно.
- Първият енергоблок се очаква да влезе в търговска експлоатация през 2035 г.
- Westinghouse вече е подписала меморандуми за разбирателство с 22 български компании, които ще се включат в проекта.
- Проектът за изграждане на два нови енергоблока на площадката в Козлодуй също така ще предостави на български фирми възможността да участват в сходни проекти за изграждането на очакваните над 30 енергоблока с модерната технология в световен мащаб.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“България има 50-годишен опит в безопасната и сигурна експлоатация на ядрени мощности. Днес ние надграждаме този опит. Работата ни с безспорните лидери Westinghouse и Hyundai по този проект е сериозна крачка към изпълнение на един от основните приоритети на правителството, свързан с развитието на ядрената енергетика“, заяве служебният министър-председателят Димитър Главчев. По неговите думи, изграждането на нови ядрени мощности в страната е ключово за доставките на сигурна и надеждна енергия за българските потребители и за целия регион на Югоизточна Европа.
ЗА ТЕХНОЛОГИЯТА
AP 1000 е единственият ядрен реактор от поколение III+, внедрен в крайна търговска експлоатация, използващ напълно пасивни системи за безопасност, който е с модулен дизайн на конструкцията и с най-ниския въглероден отпечатък за един MWe.