FT: “Лукойл” продава рафинерията в Бургас на катарско-британски консорциум
“Лукойл“ планира да продаде рафинерията си в България – най-големия си актив на Балканите – на катарско-британски консорциум до края на годината, съобщават източници на Financial Times. Това е поредният знак за отслабващото влияние на Москва в енергийните доставки в Югоизточна Европа.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Според писмо до кабинета на руския президент Владимир Путин, с което авторитетното издание разполага, компанията продава мажоритарния си дял в “Лукойл Нефтохим Бургас“.
- Руският държавен глава трябва да одобри сделката.
- За купувач “Лукойл” е избрал консорциум, съставен от Oryx Global – контролиран от катарския бизнесмен Ганим Бин Саад Ал Саад, и базираната в Лондон къща за търговия със суровини DL Hudson.
- Според писмото, изпратено до кабинета на Путин, във финалния кръг от кандидати за компанията са включени също Socar, държавната енергийна компания на Азербайджан, KazMunayGas, държавната енергийна група на Казахстан, и турската петролна група Opet.
- Според двама души, запознати с въпроса, общо поне половин дузина групи са проявили интерес към закупуването на компанията.
- Амбициите са сделката да приключи до края на годината.
- Потенциалните купувачи отказват коментар.
- “Лукойл Нефтохим Бургас” също отказват да коментират информацията на този етап.
АКЦЕНТ
След нахлуването на Русия в Украйна през 2022 г. Европейският съюз наложи забрана за вноса на руски петрол. Това значително затрудни дейността на рафинерията в Бургас. България също оказва натиск върху “Лукойл” да напусне като миналата година обложи компанията с 60% данък върху печалбата. Освен това тя забрани износа на руски продукти на базата на суров петрол.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
В края на миналата година “Лукойл” обяви намеренията си да преразгледа стратегията си по отношение на активите си в България, като един от вариантите включваше и продажба на бизнеса си у нас.
“Лукойл” стартира дейността си у нас през 1999 г., когато купи бургаската рафинерия като от тогава според данни на компанията е инвестирала близо 3.5 млрд. долара в нея.