Какво означава задаващия се американски протекционизъм за икономиката на Европа?
Доналд Тръмп е 47-ия президент на САЩ. Републиканецът спечели с убедителна преднина от 53 гласа пред съперника си в лицето на демократа Камала Харис. Още по време на предизборната кампания Европа започна да се готви за сценарий, при който търговията ще се затвори за света, повишавайки митата за вноса на стоки. Сега кошмарът на Брюксел се сбъдна и планът срещу задаващия се американски протекционизъм трябва да влезе в действие.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Европейският съюз обмисля варианти, които да омилостивят решения за обтягане на търговските отношения с Брюксел Доналд Тръмп.
- Това не са напразни опасения – малко преди победата си Тръмп предупреди блока, че ще трябва да плати “висока цена” заради недостатъчно високия американски внос.
- Сред най-силно засегнатите от евентуално увеличение на митата ще бъдат Германия, която е лидер в производството на автомобили, както и Италия – вторият по големина европейски износител за САЩ.
- ЕС вече се опитва да се изправи след прекия удар върху бавно развиващата се икономика – ЕЦБ започна да намалява лихвите по заемите, след като инфлационният натиск отслабна, отстъпвайки на страховете за бавния икономически растеж. Така че с по-високите мита Вашингтон ще нанесе пряк удар върху икономиката.
- Нещо повече – американски протекционизъм спрямо Китай ще мотивира Пекин да насочи голяма част от износа си към Европа, което ще се окаже допълнително предизвикателство за блока, който се опитва да защити собственото си производство, налагайки по-високи мита върху китайския внос, какъвто е случая с електромобилите.
- ЕС ще се опита да влезе в контакт с бъдещата администрация на Тръмп преди встъпването му в длъжност и вече обмисля бъдещи области на сътрудничество, които биха могли да облекчат или дори да елиминират заплахата от по-високи мита, твърдят източници на “Ройтерс”.
- Една от възможните области е втечненият природен газ (LNG), който ЕС би могъл да внася повече от САЩ.
МЪДРОСТТА НА ОПИТА
Европа вече има опит с правенето на бизнес с администрацията на Тръмп. Това е втори мандат на републиканеца в Белия дом като през 2018 г. Тръмп и тогавашният изпълнителен директор на ЕС Жан-Клод Юнкер договориха сделка, която включваше желанието на ЕС да внася повече американски втечнен природен газ. Това предотврати налагането на нови мита върху стоки от ЕС като в момента надеждите на Брюксел са, че Тръмп 2.0 ще е също толкова диалогичен. Инвестициите в ЕС за диверсификация на енергийните доставки, особено след нахлуването на Русия в Украйна, могат да доведат до увеличаване на потоците на втечнен природен газ от САЩ, смятат служители на ЕС.
Това обаче означава, че блокът вече е по-зависим от американския втечнен природен газ, за да задоволява енергийните си нужди.
ПОВЕЧЕ РАЗХОДИ ЗА ОТБРАНА
Има и друга опасност за Европа. Блокът е изправен пред редица предизвикателства в търсене на средства, с които да финансира социалните си разходи в условията на скромен икономически растеж. Високите нива на държавен дълг също натежават върху бюджета. Проблемът ще дойде тогава, когато Тръмп реши да изпълни заявката си и намали подкрепата на САЩ за НАТО. Тръмп неведнъж е критикувал алианса и се е оплаквал, че САЩ допринасят твърде много за бюджета му, докато членовете на ЕС харчат твърде малко за отбрана.
По време на предизборната си кампания той заяви, че САЩ ще защитават членовете на НАТО от бъдещо нападение от страна на Русия само ако те изпълняват задълженията си за разходи за отбрана.
ПЛАНЪТ
ЕС вече е готов с отговор, ако се съди по твърденията на високопоставени служители и дипломати. Този отговор трябва да накара Тръмп да седне на масата за преговори, които да доведат до евентуално споразумение. Първият изстрел в задаващата се търговска война обаче все още не е произведен и първата стъпка на ЕС е да потърси сътрудничество и диалог.
“Нека работим заедно за трансатлантическо партньорство, което да продължи да носи ползи за нашите граждани. Милиони работни места и милиарди в търговията и инвестициите от двете страни на Атлантическия океан зависят от динамиката и стабилността на нашите икономически отношения“, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в поздравление до Тръмп.