Netflix – обект на разследване за данъчни измами
Следователи нахлуха в офисите на Netflix във Франция и Нидерландия. Властите разследват пране на пари и данъчни измами.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Националната финансова прокуратура в Париж и полицаи от службата за борба с корупцията са започнали обиски в офисите на Netflix във френската столица.
- Разследването е във връзка с данъчни измами, според френския вестник “Marianne”, който пръв съобщи за рейда.
- Действията на властите в момента не означават автоматично повдигане на обвинения и не води непременно до съдебен процес.
- Според източници на “Ройтерс” по същото време са започнали претърсвания и в централата на стрийминг гиганта в Амстердам.
- Все още не е ясно какви са конкретните причини за започналото разследване срещу Netflix.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Сътрудничеството по наказателноправни въпроси между френските и нидерландските власти продължава от много месеци в рамките на тези производства и се координира от Евроюст“, подчертава източник, цитиран от френското издание Le Monde. Евроюст – европейския съюз за съдебно сътрудничество също потвърждава пред изданието, че се води такова съвместно разследване като властите в Нидерландия и Франция са се срещнали в седалището на Евроюст в Хага.
АКЦЕНТ
Смята се, че действията са свързани с разследване, започнало още през ноември 2022 г. Тогава новинарският уебсайт La Lettre съобщи, че френското дъщерно дружество на Netflix е станало обект на проверка от страна на данъчните власти заради ниския си отчетен оборот, който според изданието е в противоречие с броя платените абонати в страната. Между 2019 и 2020 г. Netflix Services France е платила по-малко от 1 млн. евро (1.09 млн. долара) корпоративни данъци, посочват от изданието. Компанията е спряла тази практика през 2021 г. Корпоративните документи показват, че приходите на френското подразделение на Netflix са нараснали до около 1.2 милиарда евро през 2021 г. от 47 млн. евро предходната година.
ГОЛЯМОТО ЧИСЛО
9.82 млрд. долара. Това е размерът на глобалните приходи на Netflix за третото тримесечие на тази година. Това е с 15% повече спрямо същия период през 2023 г., когато са отчетени 8.5 млрд. долара приходи.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Netflix, най-голямата стрийминг услуга в света с 282 милиона абонати към септември, се сблъска с финансови проблеми през последното десетилетие, тъй като международните правителства се стремят да облагат стрийминга с индивидуални данъци. Така например през 2022 г. Швейцария въведе своя собствена система за данъци и квоти за стрийминг услуги, а Канада прие законодателство, с което да принуди чуждестранните платформи пряко да субсидират местно съдържание. Същата година Netflix започна да плаща местни данъци в Австралия върху приходите от потребителите в тази страна.
Компанията също така е била обект на данъчни спорове в няколко държави. През 2022 г. Netflix се съгласи да плати около 60 млн. долара за уреждане на разследване за укриване на данъци в Италия. Страната твърдеше, че Netflix е трябвало да плаща данъци в Италия, тъй като е разчитала на цифровата инфраструктура на страната, за да предава съдържание на потребителите в Италия, въпреки че не е имала офиси или служители, базирани там.
Отново през 2022 г. японските власти обвиниха Netflix, че не е отчела приходи в размер на общо 10 млн. долара за трите години на оперирането си в страната до 2019 г.