Пътят към върха на Анна Пенчева и компанията ѝ за планинска екипировка
Калена в пещерите и планините, Анна Пенчева развива „АЛПИ Дистрибюшън“ като бутиковата компания за търговия с висок клас планинска екипировка, която дълги години поддържа финансово супермаратона „Витоша 100“, за да го има в пълния му блясък днес
„Витоша 100“ е емблематично спортно събитие за София. Всяко лято над 3200 елитни спортисти и аматьори се впускат в епично приключение – 100 км планински супермаратон и планинско колоездене по зелени горски пътеки, скали и склонове с единствена цел – да достигнат финала. Тук изобщо не става въпрос само за скорост или издръжливост, а за битка между човека и природата, духа и тялото.
„Всеки се състезава сам със себе си – да преодолее собствените си ограничения, умората, болката и да продължи дори когато тялото крещи за почивка“, казва Анна Пенчева. На 78 години тя – неизменният организатор и спонсор на „Витоша 100“ от 40 години – няма време да остарява. Прекалено е заета с организацията на събитието, за да обръща внимание на годините. Също и с управлението на бутиковата компания за висок клас планинска екипировка „АЛПИ Дистрибюшън“, която дълги години поддържа финансово „Витоша 100“, за да го има в пълния му блясък днес.
По традиция винаги тя дава старта. След което тръгва да обиколи постовете по трасето. В продължение на три денонощия над 200 души обезпечават маршрута. Лекари, спасители от Планинската служба, полиция, доброволци алпинисти, пещерняци и изявени планинари са на поста си в дъжд, буря, вятър и слънце. Колоездачите стартират в събота сутринта, а бегачите – в полунощ, докато са свежи да се борят с тъмнината.
Най-много работа има през нощта. Особено на първите 10 км, когато е най-голямото струпване на бегачите и мнозина се отказват. Там обстановката често е драматична. Съдиите проверяват колко вода има всеки. Едно шише не е достатъчно. Доброволците подготвят малки хапки храна. Ако им дадат голям сандвич, отхапват и го оставят. При нужда дават първа помощ. „В един момент всички стават лекари“, казва Анна Пенчева. Елитните бегачи изминават разстоянието за 8 часа, но масата, сред които има представители от 28 държави, завършват след 20 часа.
По трасето всеки намира някой, който се движи с неговото темпо. Насърчават се взаимно, когато силите и мотивацията се изчерпат. На финала пристигат напълно изтощени. Вървят и се спъват, изцедили и последната капка сила от тялото си. Сядат. Пият вода и просто припадат от немощ. Не говорят. Само мигат с очи, и въпреки всичко, се усмихват доволни, че са успели да станат част от нещо много по-голямо от тях самите: легендарната история на „Витоша 100“.
Това е магията, с която Анна Пенчева живее. Официалният офис на „Витоша 100“ е в нейния спортен магазин АЛПИ в приземния етаж на жилищна сграда в кв. „Белите брези“. Застанала под стълбите, където е пушалнята, тя налива в чашата вода от официалната марка на обиколката – „Девин“. Споделя, че малките бутилки са по-удобни, защото участниците могат да пият и да продължават, докато с големите се обливат в жегите.
АЛПИ Е СПЕЦИАЛНО МЯСТО, КОЕТО СЪЗДАВА УСЕЩАНЕ ЗА УЮТНА ПЛАНИНСКА ХИЖА и в същото време наднича в бъдещето с най-висок клас алпийско оборудване по рафтовете, достойно за най-тежките експедиции. Запалените планинари го наричат „рая“ заради голямото разнообразие от висококачествени спортни стоки за дейности на открито, туризъм, планинарство, скално катерене, ски алпинизъм, спелеология, колоездене и работа на въже. По стилажите висят ледени брадви, котки, питони и каски на водещи марки като Ferrino, Petzl, Millet, Singing Rock, Arva, Kong, Grivel и Crispi в компанията на внимателно подбрана селекция от палатки, спални чували и специализирано облекло. Лабиринти свързват търговската площ със склада и малкия офис. Зад компютъра е Теодора Пенчева – единствената дъщеря на Анна Пенчева. На 40, тя поддържа формата си на елитен състезател по сноуборд, който е участвал в световни шампионати и състезания за Световната купа.
„Теодора е машина. Всичко може да се свърши“, казва майка ѝ за нея. Двете заедно управляват бизнеса, но що се отнася до планинския маратон, идеализмът на майката е в постоянен сблъсък с прагматизма на дъщерята.
Анна Пенчева е духовна личност, дълбоко свързана с природата, която вярва, че дейностите на открито могат да предложат трансформиращо изживяване за хората, които ги практикуват. Само че „Витоша 100“ е стигнал мащаб, на който трябва да се гледа още по-професионално. Бюджетът всяка година расте до 100 хил. лв. за 2024 г. Макар в сайта да стоят логата на 36 спонсора – част от тях на големи компании, в повечето случаи става въпрос за подкрепа с продукти, които участниците консумират по време на обиколката.
Вода от „Девин“ – 10 тона, две водоноски и 3000 лв. от „Софийска вода“, 120 кг колбаси, 120 кг кашкавал, 300 кг плодове, зеленчуци, краставици от други фирми. Euroins поема застраховането на всички участници. „Щом някой ни предложи вафли, 3000, за да има за всички по една, за нас вече е спонсорство“, казва Анна Пенчева. На практика участниците получават продукти от спонсорите на стойност, по-висока от таксите, които са 60 лева.
„Майка ми наистина е много специален човек. За нея най-важното е да запази духа на обиколката и на магазина. Тя беше против да има реклами по трасето. Дори не искаше да присъства логото на АЛПИ, макар да издържаше събитието дълго време“, казва Теодора Пенчева. Тя смята, че обиколката е достигнала етап, в който може да привлича много повече рекламодатели, като при всички големи събития, и работи да го постигне. Майка ѝ е готова да я подкрепи, но по свой начин.
„Аз изобщо не съм бизнесмен. Мъжът ми загина в морето. Останах сама. Спестените пари изтичаха и трябваше да направя нещо, за да се издържаме“, разказва Анна Пенчева своята лична история, от която се ражда „АЛПИ Дистрибюшън“. Приятели планинари, които по това време шият раници и якета, са готови да ѝ предоставят стока на консигнация, за да отвори магазин. За мнозина, които познават забележителната ѝ кариера с няколко значими рекорда, тя е вдъхновение. През 1969 г. Анна Пенчева поставя световен рекорд за дълбочинно проникване на жена до дъното на най-дълбоката пещера в света Гуфр Берже, Франция (1122 m) и пропастта Пиер Сен Мартен (1332 m). През 1973 г. ръководи първата българска експедиция до Нанга Парбат.
В ОБЩНОСТТА НА АЛПИНИЗМА И СПЕЛЕОЛОГИЯТА ТЯ ПОПАДА СЛУЧАЙНО – още като ученичка е пленена от катерачи в планината, „които вършат нещо, за което са нужни умения“. Записва се в клуб по алпинизъм: „Тогава имаше много“. Любовта към природата и умението с едно въже да достигне целта дават нова посока в живота ѝ. Вместо на изпит по математика за университета тя се явява на конкурс във ВИФ. Става треньор по алпинизъм. Голяма част от клиентите на AЛПИ са нейни ученици от курсовете, които тя води в Централната планинска школа. Идват специално заради нея, да се консултират. „Знаеха, че АЛПИ не е случайна сергия, а магазин, в който има високоспециализирана екипировка“, казва Теодора Пенчева.
Този тип клиенти идват информирани, изчели са всички бюлетини, които чуждите фирми споделят в специализираните издания. Те знаят много точно от какво имат нужда и, естествено, са критични при избора. Тяхната придирчивост я насочва към водещи брандове. Чуждите фирми също търсят възможност да влязат на нови пазари. Склонни са за отложени плащания. Години наред Анна Пенчева и дъщеря ѝ посещават специализирани изложения и изграждат отношения с водещи производители.
Чуждите фирми организират много важни срещи за дистрибуторите в своите фабрики. Обменят опит и обсъждат новите продукти. Най-интересните срещи са в Singing Rock, чешка фирма, създадена от катерачи, които произвеждат оборудване за катерачи. Срещите винаги са някъде в планината, където може да се използва екипировката. Естествено, мозъците са във фирмите, но в крайна сметка производителите и дистрибуторите работят заедно за развитието на продуктите.
Производителите са изправни пред големи предизвикателства, защото всяка година трябва да развиват технологиите, а дистрибуторите първи стават свидетели на всички иновации. „Ако по времето на майка ми са катерили скалите и са слизали в пещерите с огромни стълби, тежки обувки и раници по 50 кг, с всички ватени дрехи, които, като ги намокриш, съхнат по една седмица, сега багажът се събира в двойно по-малка раница“, казва Теодора Пенчева.
Само теглото на облеклото е спаднало може би с около 15 кг. Шевът е заменен с лепене, да не пропуска влага. Италианската Ferino прави „най-леката височинна палатка в света – под 2 кг, тествана за издръжливост във въздушни коридори“. Теодора Пенчева следи експедициите, на които може да предложи оборудване. АЛПИ е основен доставчик на Adventure Team България – организатора на туристически експедиции, който постави световен рекорд в категория „Най-голяма група в света, изкачила Килиманджаро заедно“ – 53-ма души на 21 януари 2023 г.
В магазина идват не само запалени планинари и спортисти, а и хора, които работят в екстремни условия, от спецчастите, полицията, военни, гражданска защита, планински спасителни служби. Оборотите са стабилни – около 800 хил. лв. годишно.
През 2020 г. Анна Пенчева отваря втори магазин в столичния квартал „Дружба“, но пандемията бележи две измъчени години, в които тя не успява да го развие и го затваря: „Много хубав магазин можеше да стане, но да бях по-млада, да отида и да работя там, както трябва“.
ПРЕЗ ЦЯЛОТО ВРЕМЕ ТЯ СЛЕДВА СВОЯТА МИСИЯ ДА НАЛИВА СРЕДСТВА от АЛПИ във „Витоша 100“: „Не съм измислила обиколката, но имам принос да съществува“. Обиколката се появява на картата през 70-те години по примера на подобни прояви в Италия. Може да се каже обаче, че е дело на Иван Петров, бащата на джаз певеца Васил Петров, който е бил голям планинар и картограф.
През 1983 г. Иван Петров очертава нов 100 км маршрут през Владая, Кладница, язовир „Студена“, Чуйпетлово, Ярлово, Плана, Бистрица, Драгалевци с финал в Бояна. Анна Пенчева е ангажирана като съдия, който прави нещо много по-голямо: „През най-трудните години, в които нямахме пари маратонки да си купим, за да минем 100 километра, успяхме да запазим състезанието и да популяризираме маршрута“. Теодора Пенчева придружава майка си в планината, откакто се помни: „Още нямаше подкрепителни пунктове, когато майка ми караше буса през нощта, а аз през задното прозорче, като видя някой бегач, му предлагам чай, вода, сандвич“.
Значима стъпка в развитието на „Витоша 100“ бележи включването на планинското колоездене в програмата през 2006 г. Предходната година група колоездачи се появяват на старта в 9 вечерта и заявяват на Пенчева, че ще тръгнат по маршрута на бегачите независимо дали ще им позволи: „Естествено, изпочупиха колелата, защото през нощта по планинските пътеки само осветление на челото не е достатъчно. Но реших, че може да стартират по светлото и да им осигурим сервиз по трасето“. Сега колоездачите са повече от бегачите.
Подобна спонтанност на група елитни бегачи става причина „Витоша 100“ да носи точки за Ultra-Trail du Mont-Blanc (UTMB). Това е най-престижното състезание на планински пътеки в света – 171 километра и 10 хил. метра надморска височина около Монблан, през Италия, Швейцария и Франция. Желаещите да участват са около 11 хил., а местата са около 3 хил. и са определяни с жребий. „Тези бегачи дойдоха при нас и казаха, че им трябват точки, за да ги допуснат до жребия. Кандидатствахме, като се постарахме да покрием всички условия и успяхме. Тази година за обиколката дойдоха бегачи от Испания и Корея само заради точките“, казва Теодора Пенчева.
Участието на АЛПИ в изложението на UTMB като организатор на „Витоша 100“ се оказва много полезно. Пенчеви попиват целия опит в организацията на пунктовете, така че да се обслужат максимално хората по едно и също време. Изучават стемата за бързо сортиране на ДропБег (багаж, който състезателите могат да донесат ден преди старта и да посочат къде по трасето да им бъде доставен). Впечатляваща е атмосферата с хиляди хора, които посрещат колоната със звън на чанове.
За пръв път тази година „Витоша 100“ събра много публика за старта на бегачите пред Историческия музей на резиденция „Бояна“ и по целия булевард до влизането на колоната в „Беловодски път“. Близките хотели и специализираните магазини за екипировка също са много доволни от обиколката, защото оборотите се вдигат. От АЛПИ раздават ваучери за 20% отстъпка и Анна Пенчева открива всеки ден в касата по един-два: „Искаме АЛПИ да присъства навсякъде по състезанията и събитията от календара на планинските бегачи, за да може старите да не ни забравят, а новите да се запознаят с нас“.