Германия – на косъм от предсрочни избори. Какво значи това за икономиката?
Кабинетът на Олаф Шолц се разпадна. Германия почти сигурно отива на предсрочни избори догодина. Това се случи, след като канцлерът Олаф Шолц обяви, че ще уволни министъра на финансите Кристиан Линднер заради продължаващите разногласия по отношение на разходите и икономическите реформи.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Уволнението на финансовия министър в управляващата коалиция на практика означава изхвърляне на фискално-консервативната Свободна демократическа партия (СвДП).
- Това принуждава Шолц да свика вот на недоверие, който вероятно ще се проведе на 15 януари. Ако Шолц загуби вота, както е вероятно, предсрочните избори ще се проведат през март.
- Самият Шолц се извини на германските граждани за трудното решение, което допълнително засилва политическата и икономическата нестабилност в страната.
- Бизнесът и индустриите в страната призовават възможно най-скоро да се свикат предсрочни избори и да се сложи край на нестабилността в страната.
АКЦЕНТ
Предсрочните избори вероятно ще доведат до съставяне на ново правителство, ръководено от дясноцентристкия Християндемократически съюз (ХДС), който понастоящем води с голяма преднина според социологическите проучвания. През последните години лидерите на ХДС направиха рязък завой надясно по отношение на миграцията, като същевременно се застъпиха за по-солидна военна помощ за Украйна.
КЪДЕ СЕ СЧУПИХА ОТНОШЕНИЯТА
Настоящото германско правителство се състои от три партии – либералната Свободно-демократическа партия (СДП), Германската социалдемократическа партия и партията на зелените. Централно място в настоящите коалиционни разногласия заема приемането на бюджета за 2025 г., с който трябва да се запълни дупка от поне 2.4 млрд. евро и да се предприемат мерки за съживяване на закъсалата германска икономика.
Кризисните разговори в коалицията достигнаха своя връх, след като Линднер публикува политически документ с искания за либерални икономически реформи, които бяха трудни за приемане от другите две партии, призовавайки за намаляване на данъците и ограничаване на политиките за климата с цел стимулиране на икономическия растеж.
СвДП е най-малката партия в коалицията и в момента събира едва 4% – под прага, необходим за влизане в германския парламент.
ГЕРМАНИЯ НЯМА ВРЕМЕ ЗА ГУБЕНЕ
Германската индустрия е изправена пред големи предизвикателства – високи разходи, сериозна конкуренция от страна на Китай. Германският износ и промишленото производство спаднаха повече от очакваното през септември. Външнотърговският баланс показа излишък от 17 млрд. евро (18.3 млрд. долара) през септември, което е спад спрямо 21.4 млрд. евро през август.
Ситуацията в автомобилната индустрия е особено тежка, като всички производители на автомобили страдат от нарастващото напрежение в световната търговия, особено между водещите пазари САЩ и Китай.
Третата по големина икономика в света изостава от средната за Европейския съюз от 2021 г. насам и се очаква да се свие за втора поредна година през 2024 г., което ще я превърне в страната с най-лоши показатели сред групата на седемте най-големи икономики.
Затова и бизнесът в страната призовава предсрочните избори да се проведат възможно най-скоро, защото “водещата европейска икономика няма време за губене”. Коментарите на представителите на автомобилния, химическия и енергийния сектор, които заедно формират индустриалния гръбнак на Германия, подчертават необходимостта от бързи и спешни реформи, които да направят страната конкурентноспособна. Според германската индустрия политическата нестабилност в страната вреди на германската икономика.