Русия иска подновяване на договора за транзит на газ през Украйна
Москва е готова да продължи да доставя газ за Европа през Украйна, но това трябва да бъде договорено между Киев и съответните европейски държави.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Заявката идва от руския вицепремиер Александър Новак, предават от агенция “Ройтерс”.
- Причината за готовността на Москва е фактът, че настоящото споразумение за транзит изтича в края на годината. Украйна отказва да поднови споразумението заради продължаващата военна инвазия.
- Според Новак европейските страни, които в момента получават газ по този коридор, “са заинтересовани от продължаване на това сътрудничество”.
- Не е ясно обаче дали споразумението ще бъде подновено, особено в момент, в който Европа прави всичко необходимо, за да диверсифицира доставките си и да намали енергийната си зависимост от Русия, след началото на инвазията в Украйна.
- Доставките на руски газ за Европа през Украйна са сравнително малки. През 2023 г. Русия е доставила около 15 млрд. кубически метра газ през Украйна – едва 8% от пиковите руски газови потоци към Европа по различни маршрути през 2018-2019 г.
АКЦЕНТ
В продължение на половин век Русия изгражда своя дял на европейския газов пазар, който в пиковия момент възлиза на 35%. След нахлуването в Украйна през 2022 г. Москва загуби своя дял в полза на конкуренти като Норвегия, САЩ и Катар, което накара ЕС да намали зависимостта си от руския газ.
ЧИСЛАТА
През второто тримесечие на 2024 г. ЕС е внесъл енергийни продукти на стойност 94.9 млрд. евро, които възлизат на общо 177.9 млн. тона, показват данни на Евростат. Почти половината от внесения втечнен природен газ (46%) идва от САЩ. На второ място е Русия (16.8 на сто).
УКРАИНСКИЯТ МАРШРУТ
Газопроводът от съветската епоха Уренгой-Помари-Ужгород доставя газ от Сибир през Суджа в руската Курска област. След това той преминава през Украйна за Словакия, където газопроводът се разделя на разклонения, които водят до Чешката република и Австрия. Виена все още получава по-голямата част от своя газ през Украйна, докато Русия осигурява около две трети от вноса на газ в Унгария. Словакия получава около 3 млрд. куб. м от енергийния гигант “Газпром” одишно, което също е около две трети от нуждите й. Чешката република почти напълно прекрати вноса на газ от изток през миналата година, но започна да взема газ от Русия през 2024 г.
Повечето други руски газови маршрути към Европа са затворени, включително Ямал-Европа през Беларус и Северен поток под Балтийско море.
Единственият друг действащ руски газопроводен маршрут към Европа е “Син поток“ и “Турски поток“. Турция изпраща някои обеми руски газ към Европа, включително към Унгария.
Русия може да продължи да изнася газ за Европа по друг маршрут – например през “Турски поток”, който заобикаля Украйна и минава през България (т.нар. “Балкански поток”), който позволява пренос на газ от Турция към Сърбия и Унгария.