Започна изграждането на Дунавския индустриален парк в Свищов
52.5 млн. лева. Това е размерът на сумата, която ще бъде инвестирана в изграждането на Дунавския индустриален парк. Част от средствата са от Националния план за възстановяване и устойчивост, а останалата – от Българската банка за развитие.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Изграждането на Дунавският индустриален технологичен парк в Свищов.
- Министерството на иновациите и растежа инвестира близо 27 млн. лева по процедура за развитие на индустриалните зони и паркове он ПВУ.
- Българската банка за развитие осигурява 25.5 млн. лева мостово финансиране. Банката ще контролира вложените средства за изпълнението на проекта и ще осигури бърза реализация на предвидените в парка инвестиции от български и чужди инвеститори, уверява председателят на Надзорния съвет на ББР Деляна Иванова.
- По информация на Министерството на иновациите и растежа вече осем компании са заявили намерение да инвестират над 150 млн. евро в парка.
- Изпълнението на проекта ще бъде ключово за икономическия растеж на региона и привличане на високотехнологични производства, повишаване на стандарта на живот и задържането на младите.
- По процедурата за развитие на индустриалните зони и паркове МИР класира 11 проекта в 10 града за общо 207 млн. лв. Общините са Русе, Шумен, Свищов, Ловеч, София, Бургас, Стара Загора, Видин, Търговище и Сливен.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Дунавският индустриален технологичен парк в Свищов е доказателство, че реиндустриализацията на България е възможна. Той ще преобрази общината и региона. Само в рамките на месец държавата, Българската банка за развитие, местната власт и Фонд ФЛАГ обединиха усилия за осигуряване на финансирането за индустриалния парк. ББР днес подписва споразумение за сътрудничество с Общината за изпълнение на проекта”, заяви министърът на иновациите и растежа доц. Росен Карадимов по време на церемонията по първа копка.