България е лидер в дяловите и рискови инвестиции в Югоизточна Европа
Дяловите и рискови инвестиции в България нарастват от 65 млн. евро през 2019 г. до 264 млн. евро в 2023 г. или четири пъти, показват данни от годишния доклад “Частните инвестиции в България и Югоизточна Европа 2024“ на Българската асоциация за дялово и рисково инвестиране (BVCA), представен днес и изготвен заедно с PwC и Европейска инвестиционна банка (ЕИБ).
В същото време на глава от населението за нашата страна се падат по 40.9 евро инвестиции, с което изпреварваме сериозно Славения и Румъния, съотвесно с 27.5 и 14.5 евро. “Радостно е, че според последните данни България вече е един вид регионален лидер тук в Югоизточна Европа, особено в показателите за инвестиции и сделки на глава от населението”, каза Евгени Ангелов, председател на BVCA. Той допълни, че резултатите показват, че екосистемата у нас се развива много добре, но и че тази и следващата година ще бъдат по-предизвикателни, защото има по-малко фондове, които инвестират активно, а апетитът за риск в целия свят е по-нисък.
Общият размер на инвестиции в 10-те страни на Югоизточна Европа през 2023 г. е 725 млн. евро през миналата година (спад от 1.186 млрд. евро през 2022 г.), като само в Румъния те са повече от нашата страна – 277 млн. евро. Следват Гърция и Словения, съответно с 94 и 58 млн. евро, а Босна и Херцеговина, Хърватия, Събрия и Северна Македония са с общо 32 млн. евро рискови и дялови инвестиции. Най-голяма част от инвестициите в региона през миналата година са рискови – общо 408 млн. евро, 128 млн. евро са в ранна фаза, а общо 189 млн. евро са в растящи и зрели компании.
За периода от 2019 до 2023 г. в Югоизточна Европа са финансирани общо 1245 стартъпа, като 489 от тях са в България. Активните към края на миналата година стартиращи компании в региона са общо 7701, от които 1400 в нашата страна.
В периода 2019-2023 г. Българските компании са привлекли над 1 млрд. евро инвестиции. През миналата 2023 г. половината от инвестиции са в софтуерни компании. Българските фондове са осъществили общо 66 излизания от инвестиция от 2019 г. досега, като през тази година до момента те са 5.
Според доклада голяма част от финансирането в България в последните четири години идва от Европейски средства чрез фонда на фондовете, както и чрез групата на ЕИБ. Сериозен източник на средства са и други институционални инвеститори ката Европейска банка за възстановяване и развитие и Световната финансова корпорация. “Ако извадим от уравнението публичните пари, по-голямата част от финансирането във фондовете идва от хора със сериозни възможности за инвестиции в България, което е изключително обещаващо. Това показва, че много голям дял от предприемачите и бизнесмените, които са били успешни, реинвестират в тази екосистема”, каза още Ангелов.
Според доклала към момента в Югоизточна Европа има 13 еднорога (компании със стойност над 1 млрд. долара). За България като сигурен еднорог е посочена компанията Payhawk, а предполагаеми са SiteGround, Trading212, Euro Games Technology и Amusnet.
В доклада е посочена и сериозната роля на българската диаспора, сред която са създадени няколко значими компании, със сериозна роля на глобалната сцена. Сред тях са Robinhood, Varda, Leanplum и Alcatraz.