Българският бизнес и ESG
ESG. През последните години думата “устойчивост” се превърна в ключова за развитието на бизнесите по света. Това означава компаниите да станат по-екологични, социално ориентирани и корпоративно отговорни. Къде се намира България по пътя към тези глобални амбиции?
Въпреки че немалък дял от предприятията у нас полагат усилия за постигане на климатична неутралност, устойчивост и корпоративна отговорност, делът им все още е под 40%, показва проучване на EY Bulgaria. Проучването включва 60 компании, като 57 на сто от тях са с над 500 служители и оборот от над 200 млн. евро. По индустрии най-много са представителите на търговията, производството на стоки и телекомуникациите. Повечето фирми (60%) са част от международни компании, от които изначално идват изискванията за устойчивост.
35% от българските компании приемат устойчивостта като неизменна част от корпоративните си стратегии. Въпреки това голяма част от предприятията в страната въвеждат с ESG политики или заради законовите регулации и изисквания – 44 на сто, или заради репутационен риск (27%). Желанията и потребностите на клиентите също са стимул за подобен преход – за 36% от компаниите. Някои предприемат ESG политики и инициативи заради личните си убеждения – 34 на сто. Другите фактори, които оказват влияние са конкурентният натиск (32%), изискванията от доставчици и партньори (32%), изискванията на инвеститори (31%) и изискванията на компанията-майка (26%) при фирмите, които са част от международни корпорации.
32 на сто от компаниите смятат, че стратегиите за устойчивост правят бизнеса по-конкурентноспособен. 31% от анкетираните компании смятат устойчивостта за съществена част от своя бизнес модел.
КАКВО ПРАВИ БИЗНЕСА У НАС
Екологичният аспект на ESG е водещ в регулаторните изисквания като основните промени, които бизнесите предприемат, са по отношение оптимизацията на енергията. 74% от запитаните вече работят по намаляване потреблението на енергия, осигуряване на собствени енергийни източници и/или използване на възобновяеми такива. На второ място са различните мерки за насърчаване на кръговата икономика (69%), а на трето намаляването на отпадъците (65%).
Социалният аспект в ESG е доста по-сериозно засегнат в политиките на българските компании. 93% слагат на първо място усилията, които полагат за насърчаване на дългосрочните трудови отношения. 91% декларират, че спазват принципа за равнопоставеност на половете сред служителите си, а 87 на сто посочват, че осигуряват обучения и допълнителна квалификация на екипа си.
Корпоративната отговорност на българските компании най-често е в посока повишаване качеството и безопасността на продуктите. Това декларират 84% от запитаните. 80 на сто извеждат на преден план борбата с корупцията, а за 72% това е активното включване и съобразяване с изискванията на заинтересованите страни – партньори, доставчици, НПО и др.
Макар че смятат устойчивостта за важна част от развитието си, по-голямата част от компаниите са интегрирали частично такива политики – 37 на сто. 33% твърдят, че напълно са включили ESG стратегии, докато 24% все още не са предприели първите крачки, но планират да го направят в близките две години. Едва 2% не планират интегриране на ESG дейности в стратегията на компанията им.