Фед отново намали лихвените проценти. Ще повлияе ли Тръмп на политиката на централната банка?
Федералният резерв (Фед) понижи лихвения процент за втори пореден път, но икономическите политики, предложени от новоизбрания президент Доналд Тръмп, карат някои икономисти да се съмняват в посоката на лихвените проценти през следващата година.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- В заключение на двудневната среща на Федералния комитет за отворен пазар, централната банка обяви, че понижава лихвения процент по федералните фондове с 25 базисни пункта до диапазон от 4.5% до 4.75% – най-ниското ниво от март 2023 г. насам.
- Съобщението идва веднага след септемврийската среща на централната банка, на която Федералният резерв обяви първото понижение на лихвите от март 2020 г., като приложи значителна стъпка от 50 базисни пункта.
- Икономисти и инвеститори очакваха с голямо нетърпение намалението от 0.25 процентни пункта в четвъртък, тъй като инструментът FedWatch на CME Group, който следи деривативни контракти, залагащи на лихвения процент по федералните фондове, отчете 99% вероятност за такова понижение.
ПАУЪЛ НЯМА ДА ПОДАДЕ ОСТАВКА
На пресконференция след обявяването на намалението на лихвените проценти, председателят на Федералния резерв Джером Пауъл отговори кратко с „не“ на въпроса дали би подал оставка, ако Тръмп го помоли, добавяйки, че според закона президентът няма право да го отстрани, нито други членове на управителния съвет на централната банка.
Пауъл и Тръмп имат напрегната история, откакто Тръмп го назначи за водещата позиция в централната банка през 2017 г., като през 2019 г. Тръмп нарече Пауъл „враг“ заради несъгласие по въпроса за намаляване на лихвените проценти и изрази мнение, че „президентът трябва да има поне думата“ относно лихвените проценти – твърдение, което би нарушило принципа на независимост на Федералния резерв.
В четвъртък CNN съобщи, че Тръмп възнамерява да позволи на Пауъл да довърши мандата си като ръководител на Федералния резерв, който приключва през 2026 г., позовавайки се на анонимен съветник на новоизбрания президент.
КАК ЩЕ ПОВЛИЯЕ ТРЪМП НА ФЕДЕРАЛНИЯ РЕЗЕРВ?
Въпреки че тази седмица действията на Федералния резерв не предизвикаха големи сътресения, икономисти от водещи банки отбелязаха, че след изборите тази седмица има повече променливост, която може да застраши темпото и мащаба на бъдещи понижения на лихвите. „Различните политически несигурности могат да накарат Федералния резерв да действа по-бавно, отколкото би го направил иначе,“ пише в сряда главният икономист на JPMorgan Chase за САЩ, Майкъл Фероли, като прогнозира едно намаление на лихвата на тримесечие, докато тя достигне 3.5%. Старшият икономист на Bank of America предупреждава, че агресивните тарифни предложения на Тръмп „могат да спрат цикъла на намаление на лихвите“ и Федералният резерв вероятно ще се въздържи от по-нататъшни намаления на лихвите, ако бъдат обявени сериозни данъци върху вноса. Той отбелязва, че Фед „ще се придържа към предпазливостта“ при оценката на инфлационните ефекти от тарифите. Главният икономист на Deutsche Bank за САЩ Матю Лузети прогнозира „ястребова“ перспектива за Федералния резерв до 2025 г., като посочва възможността за „по-трайна“ инфлация поради тарифите.
ГОЛЯМО ЧИСЛО
4% до 4.5%. Това е диапазонът, в който Лузети прогнозира, че ще приключи определената от Федералния резерв лихва следващата година – близо до цял процентен пункт по-високо от прогнозата за 3.4% на Федералния резерв от септември.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Изминалите четири години бяха бурни за паричната политика. Федералният резерв намали лихвите близо до нулата през март 2020 г. в отговор на внезапните икономически шокове от локдауните заради COVID-19. През 2022 и 2023 г. той увеличи лихвите до над 5%, най-високото им ниво от две десетилетия насам, в отговор на нарастващата инфлация, след което взе курс към намаления, когато инфлацията започна да се успокоява. Централната банка определя целевия лихвен процент по федералните фондове, който официално влияе само върху разходите по заеми за еднодневни транзакции между финансови институции, но оказва силно влияние върху лихвите за кредитиране в цялата страна. Това означава, че по-ниските лихви обикновено стимулират икономиката, тъй като потребителите и бизнесите по-често поемат по-евтини заеми. Въпреки това, септемврийското понижение на лихвите на Федералния резерв не даде очаквания ефект, тъй като доходността на държавните облигации, която служи като индикатор за пазарните очаквания за политиката на Федералния резерв, всъщност рязко се повиши. Тази седмица ръстът на доходността изглежда е свързан с опасения за инфлацията, породени от предложените тарифи на Тръмп, за които икономистите в по-голямата си част са съгласни, че ще повишат цените за потребителите. Той отразява също така повишената увереност в силата на по-широката американска икономика, тъй като по-добрата икономическа обстановка прави нуждата от стимулиращи намаления на лихвите по-малко наложителна.