Какви са перспективите пред европейската икономика и иновации?
Днес приключва неформалната среща на европейските лидери, които се събраха в Будапеща, за да обсъдят доклада на Марио Драги от началото на септември. Според него европейската икономика се нуждае от сериозни реформи и 800 млрд. евро, за да бъде конкурентна.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Въз основа на докладите “Много повече от пазар“на Енрико Лета и “Бъдещето на европейската конкурентоспособност“ на Марио Драги се очаква лидерите на ЕС да обсъдят иновациите и разликите в производителността, мерките за укрепване на единния пазар в краткосрочен и средносрочен план, спестявания и инвестиции, обновяване на промишлеността и декарбонизация, сектора на отбраната, кръговата икономика, подкрепа на научните изследвания и иновациите и климатичните цели на блока.
- Ще бъдат обсъдени още въпросите с отношенията ЕС-САЩ, в контекста на резултатите от президентските избори, които бяха спечелени от Доналд Тръмп. Републиканецът се ангажира да направи американската икономика по-консолидирана, което може да предизвика сериозно търговско противопоставяне с ЕС.
- Въпросът с отбраната също не е за подценяване, тъй като самият Тръмп даде заявка, че намали подкрепата на САЩ за НАТО, тъй като многократно е критикувал членовете на алианса, че плащат твърде малко за отбрана.
ДОКЛАДЪТ НА МАРИО ДРАГИ
В доклада си от началото на септември тази година Марио Драги посочва, че 800 млрд. евро ще са необходими на Европа, за да остане конкурентоспособна в бъдеще. Стотиците милиарди, нужни според Драги за съживяването на Европа, се равняват на близо 5% от производителността на стария континент. Голяма част от тези средства ще бъдат предназначени за финансиране на индустриална политика, която да се конкурира със САЩ и Китай, с акцент върху чистите технологии и високотехнологичните сектори като изкуствения интелект.
ИНОВАЦИИТЕ
Въпросът с иновациите и финансиране на научните изследвания е приоритетен за Европа в момента. Настоящият мандат на Европейската комисия (2024 – 2029) е насочен именно към улесняване на бизнеса и задълбочаване на единния пазар, декарбонизацията, фокус върху научните изследвания и иновациите в икономиката, повишаване на производителността, инвестиции в устойчива конкурентоспособност.
Такъв ангажимент пое и Екатерина Захариева, която поема този важен ресор като еврокомисар. Тя се ангажира да изгради Общоевропейска стартъп екосистема, да намали бюрократичната тежест в процедурите по финансиране на иновациите и научните изследвания. Захариева е получила подкрепата на координаторите на Комисията по промишленост, научни изследвания и енергетика. Това обаче не е последната стъпка. Въз основа на препоръките на комисията Председателският съвет (председателят на ЕП Роберта Мецола и председателите на политическите групи) трябва да извърши окончателната оценка и да обяви изслушванията за приключени на 21 ноември. Понастоящем е предвидено членовете на ЕП да изберат пълния състав на колегията от комисари по време на пленарната сесия в Страсбург на 25-28 ноември.