74% от българите ще трябва да променят начина си на живот поради изменението на климата
Изменението на климата е на пето място в списъка на предизвикателствата пред България, като то се нарежда след политическата нестабилност, издръжката на живота, безработицата и достъпа до здравеопазване, заключава изследване на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). Изследването обхваща мнението за изменението на климата на повече от 24 хил. анкетирани в целия ЕС и в САЩ. Участие в България са взели 1007 души, като проучването е извършено през август 2024 г.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- От участващите от България 94 на сто, или с 14 пункта над средното за ЕС равнище, са заявили, че са били засегнати от поне едно крайно метеорологично явление през изминалите пет години.
- 62% са били засегнати от екстремни горещини и горещи вълни (7 пункта над средното за ЕС), 48% са били засегнати от горски пожари (27 пункта над средното за ЕС) и 45% са се сблъскали със засушавания (10 пункта над средното за ЕС).
- Последиците от крайните метеорологични явления за българите са видими и разнообразни, като сред най-често споменаваните затруднения са свързани с достъпа до питейна вода, прекъсване на тока или затруднения с енергоснабдяването, унищожаването на горски или природни обекта в близост до дома.
- В резултат на всичко това, българите осъзнават необходимостта от приспособяване, заключват от ЕИБ въз основа на обобщените данни. Така например 74% от анкетираните признават, че ще трябва да променят начина си на живот поради изменението на климата.
- 41% (6 пункта над средното за ЕС) допускат, че ще трябва да се преместят на по-неуязвимо от климатичните промени място, за да избегнат наводнения, горски пожари или крайни климатични явления), близо една трета е делът на онези, които твърдят че ще трябва да се преместят в регион или страна с по-ниски температури (6 пункта над средното за ЕС).
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
За 96% от респондентите в България от значение е страната да се приспособи към изменението на климата, като половината от тях са на мнение, че това следва да е приоритет. Изследването е установило още, че 89 процента от анкетираните одобряват незабавните разходи за приспособяване към климата, за да бъдат избегнати по-високи разходи в бъдеще
Най-новото климатично изследване на ЕИБ установява също така, че българите възприемат приспособяването към изменението на климата и като икономическа възможност и дългосрочна инвестиция за страната. Преобладава мнението (88% от анкетираните), че инвестициите за приспособяване към климатичните промени може да спомогне за създаване на работни места и да даде тласък на местната икономика.
Българските респонденти посочват следните водещи приоритета за приспособяване към климата, съгласно изследването:
- засаждане на устойчива на климатичните промени растителност (48%, или 13 пункта над средното за ЕС равнище);
- охлаждане на градовете чрез озеленяване на улиците или създаване на допълнителни зелени пространства (40%);
- подобряване на инфраструктурата чрез например по-добри отводнителни системи, бариери срещу наводнения, укрития при бури или устойчиви електропреносни мрежи (40%).