Държавата подкрепя развитието на общините и плавния енергиен преход с над 3.5 млрд лева
Над 3.5 млрд. лева. Тези средства са предвидени за модернизация на общините в страната и развитието на три от регионите, които най-силно ще бъдат засегнати от енергийния преход. Средствата ще бъдат осигурени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
ФОНД ЗА СПРАВЕДЛИВ ПРЕХОД
Над 2 млрд. лева ще бъдат осигурени по линия на Фонда за справедлив преход. Средствата са предвидени за областите Перник, Кюстендил и Стара Загора през 2025 г. Тези региони ще бъдат най-силно засегнати от планираното намаляване на обемите на въгледобива и производството на електроенергия и целта средствата да подпомогнат тяхното развитие.
Планира се през 2025 г. да стартират 8 мерки които са насочени към местния бизнес, общините, неправителствения сектор, работещите в енергийния сектор.
Близо 300 млн. лв. ще бъдат насочени за подкрепа за енергийни общности за разработване на чисти енергийни решения. Над 262 млн. лв. са предвидени за подкрепа на производствени инвестиции в големи предприятия в регион Стара Загора. С 276 млн. лв. ще се финансира рекултивация на минни терени. 127.5 млн. лв. ще са достъпни за квалификация и преквалификация на кадри, а 300 млн. лв. са за инвестиции за изграждане на капацитет за производство на водород.
Предвидена е и мярка за изграждане на фотоволтаични паркове на стойност 41.8 млн. лв., както и за внедряване на мерки за чиста енергия в предприятията за 138.7 млн. лв. За проекти за научно-изследователска и развойна дейност са заложени 137,2 млн. лв.
До края на този месец ще бъде отворена процедура за подкрепа на работещите в засегнатите сектори чрез обучения за за квалификация и преквалификация, която ще е с бюджет малко над 110 млн. лв. 31.55 млн. лева са предвидени за преквалификация на кадрите в област Кюстендил, 5.54 млн. лева – за област Перник, а 73.2 млн. лева са за област Стара Загора и прилежащите към нея 10 общини. Конкретни бенефициенти по процедурата са 12-те предприятия, работещи в сектор “Енергетика“, залегнали в трите териториални плана за справедлив преход на въгледобивните области.
Амбициите са до края на тази година да бъдат обявени още три процедури – за картографиране на уменията на косвено засегнатите лица в най-силно засегнатите от климатичния преход области с индикативна стойност на безвъзмездните средства 1 млн. лв, подкрепа за диверсификация и адаптиране на малки и средни предприятия към икономическия преход с индикативен бюджет 250 млн. лв. и подкрепа за индустриални и логистични паркове и зони, безвъзмездните средства по която са в размер на 140 млн. лв.
РАЗВИТИЕ НА РЕГИОНИТЕ
40 общини ще получат общо 1.5 млрд. лева по програма за развитие на регионите, която е с хоризонт 2021 – 2027 г. Те ще могат да кандидатстват по две направления – интегрирано градско развитие и интегрирано териториално развитие на регионите. По програмите може да се кандидатства до 11 февруари 2025 г.
Процедура “Подкрепа за интегрирано градско развитие в 40 градски общини“ дава възможност за инвестиции в различни по вид инфраструктура. Общините са Айтос, Асеновград, Ботевград, Велинград, Враца, Габрово, Горна Оряховица, Гоце Делчев, Димитровград, град Добрич, Дупница, Казанлък, Карлово, Карнобат, Кърджали, Кюстендил, Ловеч, Лом, Монтана, Нова Загора, Пазарджик, Панагюрище, Перник, Петрич, Пещера, Разград, Самоков, Сандански, Свиленград, Свищов, Севлиево, Силистра, Сливен, Смолян, Троян, Търговище, Харманли, Хасково, Шумен и Ямбол.
Целта е с осигуреното грантово финансиране да се постигне създаването на икономически по-силни региони, намаляване на междурегионалните и вътрешнорегионалните различия и преодоляване на негативните демографски тенденции.
Със средства от програмата ще се финансират проекти за повишаване на енергийната ефективност на жилищни и обществени сгради, намаляване на крайното енергийно потребление и емисиите на парникови газове. Допустими са и дейности за благоустрояване на градската среда и междублоковите пространства в градовете, изграждане и модернизиране на инфраструктурата. Подкрепят се и мерки за модернизиране на социална инфраструктура, включително изграждане на съвременни социални жилища за настаняване на уязвими и необлагодетелствани групи от населението. Програмата ще инвестира и в обновяване и модернизиране на различна по вид образователна, културна и здравна инфраструктура. Приоритет е и изграждането на по-ефективен, по-бърз и по-екологичен градски транспорт с по-малко потребление на енергия и възможности за алтернативни форми на транспорт. Регионите могат да кандидатстват и за изграждане и ремонт на съществуващи пътища, както и развитие на туристически услуги и културното наследство.