Китай натиска за повече раждания на фона на задълбочаваща се демографска криза
Усилията на Китай да повиши раждаемостта все още не се справят с основните причини за нейния бърз спад, коментира CNBC.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Въпреки че страната започна да облекчава строгата политика на едно дете преди близо десетилетие, раждаемостта продължава да намалява, достигайки рекордно ниско ниво от 9.02 милиона новородени миналата година.
- Броят на новите регистрации на бракове също намалява с 25% на годишна база през третото тримесечие, като анализ на официалните данни от финансовата компания Nomura показва, че общият брой за годината ще спадне до 6.4 милиона – най-ниският от 1979 г. насам.
- Вместо да се стреми към значително “увеличение на раждаемостта,” китайските политики досега са по-скоро насочени към “подкрепа на семействата и даване на възможност на тези, които искат да имат второ или трето дете, да го направят по-лесно и достъпно,” казва Лорън Джонстън, доцент в Центъра за китайски изследвания на Университета на Сидни.
- Наскоро въведените мерки са “малка стъпка в дългосрочната програма,” допълва тя.
- Миналия месец китайските власти обявиха високопоставени планове за субсидии и данъчни облекчения за домакинства с деца под 3 години. Мерките също така удължават майчинския отпуск на 158 дни от 98 дни. Миналата година страната удвои данъчните облекчения за грижи за деца на 2000 юана (280 долара) на месец.
- Ражданията в Китай са в драстичен спад от въвеждането на политиката за едно дете в цялата страна през 1980 г. През юли Организацията на обединените нации прогнозира, че Китай, втората най-населена държава в света, вероятно ще загуби над половината от населението си до 2100 г., което ще бъде най-големият спад в която и да е страна.
ВАЖЕН ЦИТА
„Менталният ефект“ от политиката за едно дете е оставил траен отпечатък и „фундаментално е променил възприятието на младите хора за семейството“, коментира Хари Мърфи Круз, икономист в Moody’s Analytics. Той добави, че по-бавният икономически растеж също кара младите хора да се колебаят или отлагат плановете си за създаване на семейство. „Това е невероятно трудна задача и няма универсално решение за повишаване на раждаемостта“, казва Круз.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Данни на Световната банка показват, че коефициентът на плодовитост в Китай – определен като брой раждания на жена – е бил 1.2 през 2022 г., под нивото от 1.7 в САЩ, които се възползват от по-отворена имиграционна политика.
Очаква се делът на Китай в световните раждания да спадне до около 3% през 2100 г., спрямо 8% през 2021 г., според Остин Шумахер, доцент по здравни метрики в Института за здравни показатели и оценки на Университета на Вашингтон.
„Настоящите изследвания върху различни политики показват само умерено повишение на раждаемостта, което, според нашите прогнози, няма да е достатъчно за обръщане на спада в населението,“ казва Шумахер. „Все пак, с нови иновации и изследвания за подобряване на настоящите усилия и разработване на нови, това може да стане възможно.“
Все по-сериозен проблем за семействата в Китай е несигурността около доходите за отглеждане на дете.
След десетилетия на бърз икономически растеж икономиката на Китай се забавя, засегната от спад в недвижимите имоти. Ограничения върху следучилищни уроци, гейминга, финансите и интернет платформите също удариха наемането в сектори, които някога бяха популярни сред младите специалисти.
Процентът на младежката безработица в Китай, сред хора на възраст 16-24 години, които не са в училище, достигна рекордно високо ниво от 18.8% през август, като леко намаля през септември.
„Основният проблем е, че хората нямат увереността, че ще могат да се справят сами, камо ли да мислят за достатъчни средства за отглеждане на деца,“ казва Шиана Ю, икономист в Oxford Economics.
Мерки, които наистина повишават доходите и облекчават разходите за домакинствата, биха „допринесли много“ за подобряване на отношението към раждането на деца в Китай, отбелязва Ю.
Националните здравни власти тази година се опитаха да насърчат бизнеса да подкрепя майчинството, като подчертават наличието на държавни фондове за изплащане на заплати на жени, които раждат.
НАПРЕЖЕНИЕТО НА ГРАДСКИЯ ЖИВОТ
Учени обикновено отбелязват връзката между урбанизацията и намаляващата раждаемост. Според данни на Световната банка, около 83% от американците живеят в градове през 2023 г., спрямо 65% в Китай. Това е увеличение от 19% през 1980 г., когато урбанизационният процент в САЩ е бил 74%.
„Забързаният и стресиращ работен график“ в големите градове обикновено възпира браковете и раждаемостта“, каза Дарън Тей, ръководител на рисковете за страните от Азиатско-Тихоокеанския регион в BMI. Това може да „намали ефекта от стимулите, предназначени да насърчават раждаемостта“.
Според икономисти от Nomura, делът на китайското население на възраст 20-39 години вече е намалял, което показва, че предстои по-малко бракове.
Това вероятно ще доведе до по-малко раждания през следващите години, казват икономистите, освен ако не настъпи „съществено изменение на стимулите за омъжени двойки“. Те очакват, че на ежегодната парламентарна среща през март Пекин може да обяви годишни разходи до 500 милиарда юана (70 милиарда долара), за да увеличи раждаемостта.