COP29: Има нова сделка за пазара на въглеродни кредити
Нови правила за организация на противоречивия пазар за въглеродни кредити приеха страните от цял свят по време на COP29 – глобалната конференция за изменението на климата, която тази година се провежда в столицата на Азербайджан – Баку. Това е ключов етап за подпомагане на страните за изпълнение на климатичните им задължения.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Пазарът на въглеродни кредити е противоречив въпрос като страните се опитват да покажат, че борбата с климатичните промени ще продължи, въпреки избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ.
- В първия символичен пробив в преговорите в понеделник председателството на COP29 успешно настоя страните да приемат правила за глобален пазар на инструменти за търговия с въглеродни емисии.
- Търговията с въглеродни емисии би могла да помогне за набирането на част от паричните средства, от които развиващите се страни ще се нуждаят, за да се адаптират към последиците от изменението на климата, като същевременно помогне на големите замърсители да намалят емисиите си.
- Сделката за търговия с въглеродни емисии ще позволи на ООН да упражнява надзор върху намаляването на емисиите и търговията с кредити.
- Все още трябва да бъдат обсъдени допълнителни правила, които да регулират двустранните сделки за търговия с емисии между държавите. Въпреки това решението ще даде ход на един механизъм, който се очаква от сключването на Парижкото споразумение за климата през 2015 г.
ВСИЧКИ ГЛЕДАТ КЪМ САЩ
По време на първия си мандат в Белия дом Доналд Тръмп оттегли САЩ от Парижкото споразумение и загърби ангажиментите за борба с климатичните изменения. Малко след победата си на предишните избори демократът Джо Байдън върна Вашингтон към Парижкото споразумение, но неотдавна Тръмп заплаши отново да извади САЩ от споразумението и да преразгледа правилата от времето на Байдън за ограничаване на емисиите.
Субсидиите на САЩ за зелена енергия в размер на близо 370 млрд. долара. Излизането от Парижкото споразумение би означавало, че най-големият замърсител в света исторически ще се откаже от целите си за намаляване на емисиите в момент, когато учените предупреждават, че светът е на път да се затопли “катастрофално“ с повече от 3 градуса по Целзий спрямо прединдустриалния период. Освен това е малко вероятно САЩ да увеличат финансовата помощ за развиващите се страни – ключов проблем за преговарящите по време на разговорите в Баку за това кой колко трябва да плати, за да помогне на най-бедните страни в света да се справят с изменението на климата.
ТЪРГОВИЯТА С ЕМИСИИ
Въглеродните кредити се генерират от дейности, които намаляват емисиите на парникови газове, отговорни за затоплянето на планетата, като например засаждане на гори, защита на хабитатите или заместване на замърсяващите въглища със слънчева и вятърна енергия. Един кредит е равен на един тон въглероден диоксид, на който е било попречено да проникне в атмосферата или е бил елиминиран от атмосферата. Критериите, приети в Баку, утвърждават методологията за изчисляване на броя на кредитите, които даден проект може да генерира, както и какво се случва, ако положените усилия са напразни (например ако засадена гора бъде унищожена от пожар).