Петролът се понижи с над 5%
5%. Това е спадът, който петролният пазар отчете по време на предходните две сесии. Макар и в момента да се наблюдава съвсем незначително повишение, фючърсите са по-скоро концентрирани върху икономическите стимули, които бяха обявени от властите в Китай. Опасенията за свръхпредлагане също натежаха върху пазара.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се повишиха с 0.07 на сто до 71.88 долара за барел.
- Американският лек петрол отчете ръст от 0.03% до 68.06 долара за барел.
- И двата контракта поевтиняха с повече от 5% през предходните две търговски сесии.
АКЦЕНТ
Китайския пакет от мерки за икономиката е на стойност 1.4 млрд. долара. Целта е тези средства да стимулират местните власти в страната, чиято икономика е изправена пред бавен темп на растеж. Анализаторите смятат обаче, че тези средства са недостатъчни. Наблюдателите от ANZ посочват в бележка, че върху петролния пазар тежат и опасенията за търсенето на горива в Китай – най-големият вносител на петрол в света.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Пазарът очаква публикуването на месечните данни за търсенето от ОПЕК, Международната агенция по енергетика и Администрацията за енергийна информация. Всеки допълнителен спад на търсенето, особено от страна на ОПЕК, може да повлияе на настроенията на пазара.
РЕШЕНИЯТА НА ОПЕК+
Пазарът следи и какво ще се случи в началото на следващата година. Засега ОПЕК+ отмени решението си за отлагане на доброволните съкращения. Осем от държавите в организацията трябваше да засилят добивите със 180 хил. барела дневно от декември, но началната дата за това бе отложена с още един месец. Анализаторите смятат, че на фона на по-слабото търсене, ОПЕК+ ще бъде принудена да удължи допълнително съкращенията.