Български компании в топ 500 на Централна и Източна Европа стават все по-малко
25. Това е броят на българските дружества, които попадат в тазгодишната класация на Кофас ЦИЕ Топ 500 за най-големите компании в Централна и Източна Европа.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Това е първото намаление на броя на местните компании, които попадат в класацията за последните три години.
- Това не означава непременно негативна тенденция на местния пазар, посочват от Кофас.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“В началото на 2022 г. имаше огромно повишаване на цените на енергията за бизнеса, както и за крайните потребители в България. Това доведе до драстично увеличение на оборотите за публични и частни компании, опериращи на енергийния пазар, което им помогна да попаднат в класацията. През 2023 г. виждаме тези компании да отпадат и да бъдат заменени от други. Относно сегашната ситуация изглежда, че няма съществени промени. На сцената няма много нови стартиращи компании, но виждаме известно движение във вече наложилите се такива. Някои са реализирали огромно увеличение на годишния си оборот, докато други отчитат солиден спад, предимно повлиян от сектора, в който оперират“, коментира Пламен Димитров, управител на Кофас за България.
ГОЛЯМАТА КАРТИНА
През 2023 г. най-големите компании в Централна и Източна Европа функционират в изключително нестабилна среда. Регионът регистрира най-слабия си темп на растеж през този век, като нарастването на БВП достига само 0.7%. Бизнесът е изправен пред предизвикателства като висока инфлация, ограничено търсене, високи разходи и геополитическо напрежение. Тенденциите продължават и през 2024 г., въпреки че вътрешното търсене се възстановява до голяма степен и инфлацията се понижава до по-ниско ниво.
“Ръстът на оборота в най-големите компании в региона на ЦИЕ беше умерен (2.5%) миналата година, но беше по-силен от слабия растеж на БВП (0.7%). През 2024 г. и 2025 г. регионалните икономики се подобряват благодарение на възстановяването на потреблението на домакинствата. Като се има предвид това, предизвикателствата все още са големи за компаниите, дори и за големите. Докато тесните вътрешни пазари на труда правят свободните работни места трудни за запълване, дори и с по-високи заплати, външната ситуация остава основната заплаха, ограничавайки производството и износа на Централна и Източна Европа“, обясни Грегорж Шилевич, главен икономист на Кофас за Централна и Източна Европа.
Компаниите в Полша доминират топ 10 в класацията. PKN Orlen затвърждава челната си позиция, благодарение на 34% повишаване на оборота, след увеличението от 111% през 2022 г. В топ 10 попадат и полската държавна компания за хазарт Totalizator Sportowy (7-ма), както и полските търговци на електроенергия ENEA (9-та) и Tauron Polska Energia (10-та). Всяка от тях постига двуцифрен ръст на оборота.
Сред първите десет в класацията са утвърдени имена като чешката Skoda Auto (2-ра), мултинационалната петролна и газова компания MOL Hungary (3-та), търговецът на дребно Jeronimo Polska (4-та), полската енергийна компания PGE (5-та) и унгарската MVM Energetika (6-та).
Най-голям напредък постига полската електрическа компания ENIQ (111-то място), която се изкачва с 315 места, благодарение на увеличаване на оборота с 183%. По подобен начин българският Lukoil и BYD Smart Device Hungary, изработваща електронни компоненти за един от най-големите производители на автомобили в Китай, също отбелязаха впечатляващи печалби.
АВТОМОБИЛНИЯТ СЕКТОР СЕ ВЪЗСТАНОВЯВА
Автомобилният и транспортният сектор успяват да достигат първото място в класацията с 16.8% ръст на оборота и 40.8 на сто увеличение на нетните печалби. Основен двигател е ръстът на продажбите като те отчитат ръст за пръв път от 2019 г.
Това е добра новина, особено предвид трайния застой в сектора на стария континент. Volkswagen обяви, че планира да закрие три фабрики в Германия, за да свие разходите си. Това е най-радикалната мярка за преструктуриране в 87-годишната история на автомобилния гигант.
Натискът върху европейските производители на автомобили е особено силен от страна на Китай. Въпреки митата, които ЕС иска да наложи за вноса на електромобилите, произведени в Китай, производителите от азиатската държава са решени да се наложат на европейския пазар. За да заобиколят по-високите мита за своите автомобили, производители като Geely, Chery, Great Wall Motor и BYD дори планират да произвеждат електрически автомобили в собствените си заводи в Европа.
Търсенето на електрически автомобили обаче се увеличава, показват последните данни на Евростат. Данните сочат, че между 2017 г. и 2023 г. търговията с електрически и хибридни автомобили в ЕС се е увеличила значително. През 2023 г. почти 43% от общия брой на внесените в ЕС автомобили са бъдат електрически или хибридни, което показва значително увеличение. Проблемът – основният вносител на електромобили в ЕС е именно Китай.
Вносът от Китай съставлява 48% от общия внос и е на стойност 9.7 млрд. евро. На второ място е Южна Корея (4.3 млрд. евро) с процентен дял от 21% и Обединеното кралство (2.1 млрд. евро) с дял от 10%.