FT: Русия създава енергийна гига-компания и прекроява сектор “Енергетика”
Идеята за сливане на най-големите енергийни компании в страната е един от най-амбициозните опити на близките до президента да затегнат хватката си върху руската икономика. Ако се случи, обединението на най-големите енергийни компании в Русия ще увеличи държавния надзор над тях. Александър Дюков, главен изпълнителен директор на “Газпром нефт“, е бил споменат като възможен ръководител на обединената структура, твърдят запознати.
Представители на Кремъл в областта на енергетиката отдавна изразяват недоволство от ограничения контрол на министерството върху петролните компании, особено по отношение на приходите в чуждестранна валута, държани от по-малки търговци в юрисдикции като Хонконг и ОАЕ, структурирани така, че да заобикалят западните санкции.
Според анализатори подобно сливане няма силна икономическа логика и носи риск от временно намаляване на производителността. Нещо повече – отделните руски дружества и регистрираните в чужбина търговски фирми улесняват заобикалянето на санкциите, а една обединена компания би се превърнала в много по-лесна мишена. Идеята обаче изглежда привлекателна за някои, защото с обединената държавна петролна компания би могла да се даде достъп на “Роснефт“ и “Газпром нефт“ до базираното в ОАЕ търговско подразделение на “Лукойл“ – Litasco Middle East DMCC, което се превърна в един от най-големите вносители на руски петрол след началото на руската инвазия в Украйна. Това би дало на Кремъл по-голям контрол върху финансовите потоци извън Русия.
Пред Financial Times обаче бивш изпълнителен директор на “Роснефт” и двама бивши висши ръководители на сектора омаловажиха необходимостта компанията да разширява търговските си възможности, защото вече разполага със сериозна мрежа, но която вече разчита.
АКТИВИТЕ В БЪЛГАРИЯ
Имат ли общо тези планове със спекулациите, че “Лукойл” планира да продаде най-големия си актив на Балканите – рафинерията в Бургас, на катарско-британски консорциум? Според писмо до кабинета на руския президент Владимир Путин, видяно от Financial Times, компанията продава мажоритарния си дял в “Лукойл Нефтохим Бургас“. За купувач “Лукойл” е избрал консорциум, съставен от Oryx Global – контролиран от катарския бизнесмен Ганим Бин Саад Ал Саад, и базираната в Лондон къща за търговия със суровини DL Hudson. “Литаско” – дъщерната компания на “Лукойл” отрече да води преговори за продажбата на рафинерията в Бургас.
В края на миналата година “Лукойл” обяви намеренията си да преразгледа стратегията си по отношение на активите си в България, като един от вариантите включваше и продажба на бизнеса си у нас.