ЕС съди България и Румъния заради неадекватно третиране на отпадъчни води
България и Румъния не са изпълнили задълженията си за събиране и пречистване на отпадъчни води. Това се посочва в решение на Европейската комисия, която сезира Съда на ЕС.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Става въпрос за нарушения на Директивата за пречистването на градските отпадъчни води. Документът изисква градските отпадъчни води да се събират и пречистват преди да бъдат заустени в околната среда, като за тази цел трябва да бъде въведена необходимата инфраструктура за тяхното събиране и пречистване.
- Несъбраните или непречистени отпадъчни води могат да изложат на риск здравето на хората и да замърсят езера, реки, почва и крайбрежни и подпочвени води.
- Двете страни имаха определен срок за постигане на съответствие с изискванията – за България срокът бе до 2010 г., а за Румъния – до 2015 г. И двете държави се възползваха от правото си на дерогация.
- През юли 2017 г. Комисията изпрати официално уведомително писмо до България, последвано от мотивирано становище през май 2020 г. Такова е изпратено и до Румъния през юни 2018, а допълнителното уведомително писмо – през октомври 2020 г.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Комисията счита, че усилията на българските и румънските органи до момента са недостатъчни, поради което сезира Съда на Европейския съюз за установяване на спор между България и Румъния”, става ясно от съобщението на ЕК.
ПРОБЛЕМИТЕ В БЪЛГАРИЯ
У нас над 50 града не се съобразяват с изискванията по директивата. 10 големи български града с над 10 хил. жители не отговарят на изискванията по директивата, които касаят системите за събиране на отпадъци. В 20 населени места градските отпадъчни води, постъпващи в системите за събиране, не се пречистват по подходящ начин, а в 30 не осигурява по-строго пречистване преди заустването на отпадъчните води в чувствителни зони.
ПРОБЛЕМИТЕ В РУМЪНИЯ
Проблемите в северната ни съседка са доста по-сериозни. В Румъния 150 големи града не изпълняват изискванията, които касаят системите за събиране на отпадъчни води. В 154 града отпадъчните води, не се третират по подходящ начин, а в 155 – не осигурява по-строго пречистване преди заустването на отпадъчните води в чувствителни зони.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
Съгласно Директивата за пречистването на градските отпадъчни води държавите членки трябва да разполагат със системи за събиране на отпадъчни води за всички населени места с поне 2000 жители. В случаите, когато създаването на система за събиране на отпадъчни води не е оправдано, по-специално защото би довело до прекомерни разходи, вместо нея могат да се използват индивидуални или други подходящи системи, при условие че те постигат същото ниво на защита на околната среда.
В случаите, когато създаването на система за събиране на отпадъчни води не е оправдано, по-специално защото би довело до прекомерни разходи, вместо нея могат да се използват индивидуални или други подходящи системи, при условие че те постигат същото ниво на защита на околната среда. Държавите-членки трябва също така да гарантират, че заустванията от пречиствателни станции за градски отпадъчни води, обслужващи населени места с поне 2 000 жители, отговарят поне на вторичното ниво на пречистване, преди да бъдат изпуснати в околната среда. Ако дадено населено място зауства отпадъчните си води в чувствителна зона, тя трябва да гарантира, че те подлежат на още по-строго пречистване.
Въпреки че спазването на директивата е основна отговорност на националните органи, България и Румъния са се възползвали от значително финансиране от ЕС за пречистване на градски отпадъчни води чрез проекти по политиката на сближаване.