Промени в Закона за БНБ целят независимост на централната банка
Публикувани за обществено обсъждане промени в Закона за БНБ целят да гарантират независимост на централната банка при съставянето на служебно правителство.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Основният мотив е постигането на институционална и персонална независимост на банката преди приемането на еврото при реда за назначаване на служебно правителство.
- Предложенията всъщност целят да уредят въпроса с това кой може да бъде предложен за служебен премиер. Един от вариантите включва именно назначаване на управителя или подуправител на Българската народна банка за служебен министър-председател.
- Според мотивите обаче прекъсването на мандата им излага на риск независимото упражняване на правомощията, задълженията и задачите, възложени на централната банка.
- Достатъчно при назначаването му за служебен премиер гуверньорът да подаде оставка, като в срок от не по-късно от месец след прекратяване на неговите правомощия да се произведе нов избор за съответната позиция.
- До произвеждане на избора, правомощията на управител се упражняват от определен от него заместник измежду подуправителите.
- Новият закон ще влезе в сила от датата, посочена в решение на Съвета на Европейския съюз за приемането на еврото от България, като централната банка вече ще има институционална и персонална независимост при реда за назначаване на служебно правителство, пише в мотивите на законопроекта. С прилагането на промените в новия закон ще се постигне пълно правно съответствие с изискванията на законодателството на ЕС.
- До 27 ноември трябва да приключи общественото обсъждане на проекта.