Фед забавя темпото на лихвените облекчения. Как реагира пазарът?
1.5%. Това е спадът, който регистрира пазарът на криптовалути след коментарите на председателя на Федералния резерв на САЩ (Фед) Джером Пауъл, който поля със студена вода инвеститорите във виртуални активи.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Коментарите на Пауъл всъщност са свързани с бъдещата фискална политика на Фед. Мнозина се надяват, че централната банка на САЩ ще предприеме още облекчения на лихвите, но според председателя на Фед икономиката не изпраща никакви сигнали, че трябва да се бърза.
- Причините за коментарите на Фед са продължаващия икономически растеж, стабилния пазар на труда и инфлацията, която все още остава над целта от 2%.
- Това означава, че разходите по заемите ще останат по-високи за по-дълго време както за домакинствата, така и за бизнеса.
- След коментарите на Пауъл доходността на по-краткосрочните съкровищни облигации се повиши, а трейдърите намалиха залозите за това докъде Фед може да намали лихвите през този цикъл. На заседанието си миналата седмица централната банка намали лихвата по овърнайт депозитите си в диапазона от 4.5 % до 4.75 %.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Икономиката не дава сигнали, че трябва да бързаме с понижаването на лихвените проценти. Силата, която наблюдаваме в момента в икономиката, ни дава възможност да подхождаме внимателно към решенията си“, заяви Пауъл.
АКЦЕНТ
Пауъл и колегите му са решени да предприемат промени в паричната политика с течение на времето като основната цел е постигане на неутрална лихва. Но какъв би могъл да бъде този неутрален лихвен процент в настоящата среда и колко бързо Фед би могъл да се опита да го достигне, остава неясно.
ЕФЕКТЪТ
Цената на биткойна се понижава с 3.8% за денонощието като в момента валутата се търгува за 88 788 долара. Цената на етера е 3 089. Това е сериозен спад спрямо началото на седмицата, когато дигиталните активи се повишиха до рекордни нива – етерът достигна цена от 3 419 долара, а биткойнът скочи до близо 93 хил. долара.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Централната банка все още очаква да види какъв ефект ще окажат политиките на Доналд Тръмп, който трябва да встъпи в длъжност като президент на САЩ през януари. Републиканецът е решен да осъществи данъчни реформи и да наложи по-високи мита за вноса на стоки от чужбина, което според някои ще се отрази на икономическия растеж и инфлацията.