Къде е България в дигиталната конкурентоспособност?
България отбелязва лек спад в Световната класация за дигитална конкурентоспособност за 2024 г. на Швейцарския институт IMD. Класацията разглежда различни фактори като знания, технологии и готовност за бъдещето. Проучването се провежда в партньорство с Българската търговско-промишлена палата. Дигиталната класация е показател за нивото на развитие на цифровите технологии и степента, до която тяхното прилагане оказва влияние върху бизнес практиките, административното управление и функционирането на гражданското общество в страните – обект на проучването.
КАКВО ПОКАЗВАТ РЕЗУЛТАТИТЕ
- България се нарежда на 56-о място от общо 67 държави в категория в общата класация. Това е спад с едно място спрямо предходната година, когато страната ни е била 55-а в класацията.
- В настоящата класация участват нови три икономики, което е своеобразен напредък за България.
- В категория “Знания” страната ни се нарежда на 59-о място, което е спад с четири позиции спрямо предходната година. Това е сигнал, че има място за подобрение в стратегиите за повишаване на експертизата и уменията. Що се отнася до тази категория при талантите се наблюдава спад с 3 позиции. “Обучение и образование” е с 8 места по-надолу, което е сигнал за нуждата от сериозни реформи в системата на образованието. По отношение на “Научната концентрация” има спад от 3 места, което е друг предупредителен знак – за необходимостта от по-силна научноизследователска инфраструктура и по-добро финансиране на научните изследвания.
- В сектор “Технологии” обаче страната ни отчита впечатляващо подобрение като се покачва със 7 позиции за година – от 56-о място през 2023 г. до 49-о място през 2024 г. Това е сигнал, че стимулирането в инвестициите в технологични иновации и инфраструктура е добра посока. В подкатегория “Регулаторна рамка” България губи едно място, но в категории “Технологична рамка” и “Капитал” страната ни отчита напредък със съответно една и цели 17 позиции, което показва колко съществено е подобрението на законодателната рамка и инфраструктурната среда за иновации. Нуждата от предвидима бизнес среда също е съществена.
- Спад се наблюдава в категория “Бъдеща готовност” – България спада с три места – от 61-о на 58-о място. “Адаптивните нагласи” падат с 11 позиции. “Бизнес гъвкавостта” обаче се подобрява с 5 места, а “IT интеграцията” пада с 3. Тези числа отразяват предизвикателствата, пред които е изправена България в адаптацията към бързо променящите се технологични реалности и глобалния дигитален пазар.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА
Страната ни е изправена пред няколко ключови предизвикателства, които пречат на развитието на дигиталната конкурентоспособност у нас. На първо място това е продължаващата политическа нестабилност, проблемите с върховенството на правото и ендемичната корупция.
Отражение върху развитието ни оказва и отлагането на членството на страната ни в еврозоната, както и влошаващия се бизнес климат, ниската конкурентоспособност и производителност, значителния дял на сивата икономика.
Освен това се засяга и демографската криза и продължаващия спад в броя на населението, проблемите с пазара на труда и дефицитите в инфраструктурата, както и задълбочаващите се социално-икономически неравенства.
АКЦЕНТ
Този анализ подчертава значимостта на по-нататъшните усилия за подобряване на дигиталната конкурентоспособност на България. Световната дигитална конкурентоспособност се променя динамично и изисква постоянна адаптация и иновации, което прави необходимостта от активна държавна и частна ангажираност – по-важна от всякога за укрепване на позициите на страната в следващите издания на класацията, посочват от БТПП.