Светослава Симеонова и кулинарните супергерои от Foody
Светослава Симеонова изоставя 10-годишния си план за изкачване на корпоративната стълбица, за да се впусне в света на социалното предприемачество с мисията да намали разхищението на храна чрез съоснованата от нея компания Foody
Около една пета от храната в световен мащаб се изхвърля. Това е около 1.3 млрд. тона храна на година, сочат данните в доклад на Организацията по прехрана и земеделие към ООН.
На този фон се появяват все повече решения, които целят да намалят разхищението на годна за консумация храна. Едно от тях е платформата Foody, с помощта на което до момента са спасени около 3 млн. тона храна.
„Хората много често ми казват: „Ама аз никога не изхвърлям храна“. Но всъщност днес хвърляш нещо, утре поръчваш в заведение малко повече, отколкото можеш да изядеш. Или си купил нещо импулсивно, защото си бил гладен, но след това забравяш за него и го изхвърляш, защото му е изтекъл срокът на годност“, обобщава съоснователката на платформата за спасяване на храна Foody Светослава Симеонова.
Според данни на Евростат всеки гражданин на Европейския съюз изхвърля около 30 кг храна на година. На този фон, освен че се хабят ресурси като ток, вода, труд за създаването на продукти, които просто отиват на сметището, 36 милиона души в Европа не могат да си позволят топъл обяд всеки втори ден.
Foody свързва чрез уебприложение потребителите със заведения – ресторанти, пекарни, сладкарници и други, от които могат да си купят на намалена цена вкусна и годна за консумация храна, която иначе би била изхвърлена.
Три години след създаването ѝ компанията работи с над 300 обекта в няколко града в България и прави първите крачки за това да стъпи на пазара в Гърция. Компанията привлича вниманието и на инвеститорите. В проекта с инвестиция от 50 хил. евро се включва „Иновейшън Кепитъл Фонд“, а Foody печели конкурса за социални иновации The European Social Innovation Competition, откъдето получава награда в размер на още 50 хил. евро. В същото време Симеонова беше отличена като част от клас 2023 на селекцията „30 под 30“, а от август е и младежки делегат към ООН.
ОБЛЕЧЕНА В РОЗОВ КОСТЮМ И С ШИРОКА УСМИВКА НА УСТА, Светослава Симеонова се среща с екипа на Forbes в столичния бар FlipFlop. Всъщност той е дълбоко свързан със съоснования от нея стартъп, защото е един от първите, които припознават мисията на Foody. Именно FlipFlop, заедно с пет други заведения на ул. „Оборище“ в София, е сред първите партньори на компанията.
Историята на Foody започва обаче малко по-рано – от Instagram блога за гастрономи Sofia2Go, създаден от Светослава Симеонова и сестра ѝ Деница през 2016 г.
„Това още беше в по-ранните времена на Instagram и инфлуенсърството. Имахме 7000-8000 последователи“, спомня си днес 28-годишната Светослава.
През това време двете момичета се запознават с много собственици на заведения и научават за техните проблеми. „Бяхме пресметнали, че едно заведение изхвърля средно осем порции храна на ден. Да кажем, че в София има 10 хил. заведения. Това прави 80 хил. порции на ден. Това е ужасно много храна“, казва тя.
Така започва проучването на проблема и се заражда идеята да помогнат за справянето с разхищението на храна. Увереност, че подобно решение може да работи, ѝ дава и финландски стартъп, с който се запознава, докато пътува до скандинавската държава.
Foody стартира работа през 2021 г., като с техническата част на задачата се заема Любомир Върбанов. Регистрират и дружеството „София ту гоу“ ООД, в което днес съдружници са Светослава и Любомир, като дял в качеството си на инвеститор има и „Иновейшън Кепитъл Фонд“.
Симеонова има инженерно образование. Кариерата ѝ я е отвела до Япония и Германия, а по времето, когато се появява идеята за социалния бизнес, е инженер по качество и контрол в швейцарската компания Reichle & De-Massari AG. Израснала е в йерархията и има 10-годишен план как да се изкачи нагоре по стълбичката.
Тогава обаче идва COVID пандемията и променя траекторията на кариерата ѝ завинаги.
„Видяхме как в един момент може да се преобърне животът ни. С работата си тогава спестявах милиони на компанията, защото работата ми беше да оптимизирам процесите във фабриката. Но в края на деня не чувствах, че съм успяла да помогна действително“, спомня си тя.
Така решава да се хвърли в дълбокото, като създаде свой бизнес, и само след четири месеца, в които съчетава двете позиции, става предприемач на пълно работно време.
Сестра ѝ е до нея в началото. Двете регистрират „София ту гоу“ през есента на 2020 г., но през април 2021 г. Деница Симеонова тръгва по свой път и през есента става депутат в 47-ото Народно събрание от „Продължаваме промяната“. В същото време Светослава Симеонова в ролята на CEO и Любомир Върбанов като CTO на Foody запретват ръкави, за да спасят възможно най-много годна за консумация храна.
Една от целите, които си поставят, е да направят устойчивия начин на хранене толкова лесен за изпълнение, че „ако ти отнема 30 секунди, вече нямаш оправданието да не го направиш“.
Светослава се хвърля с хъс в новото начинание и вече си представя как бизнесът бързо да се разраства – „само да набере сили и след три години ще сме еднорог“. Реалността на създаването на стартиращ бизнес, при това социален, се оказва малко по-сурова.
Създадените вече връзки със собственици на заведения все пак си казват думата и стъпка по стъпка започва да намира съмишленици на каузата.
Първоначално се включват шест обекта в София, които започват постепенно да се увеличават и днес са вече над 300, като освен в столицата потребителите на Foody могат да спасяват храна още в Пловдив, Варна, Бургас и Стара Загора.
През сайта на стартъпа те могат да си поръчат порция за спасяване от различни заведения и пекарни и да я вземат на място или да я получат с доставка. Така получават храна, която е прясна и годна за консумация, но би била изхвърлена, ако не се закупи в рамките на деня. Тази храна е с отстъпка между 10 и 40% от обичайната си цена, като всеки обект може да избере каква точно отстъпка да предложи, а Foody получава процент от всяка покупка като комисиона.
В същото време, търсейки според своята локация или по тип храна, потребителите могат да открият ново заведение или да опитат храна, която не са опитвали до този момент, което пък носи позитиви на обектите, които решат да си партнират с Foody.
„Радвам се, че така помагаме и на заведенията. За всяко ново заведение е трудно в началото да предвиди какво количество храна ще се продаде в рамките на деня. И ние виждаме, че сме дългосрочно полезни“, казва Симеонова.
ТАЗИ ГОДИНА FOODY СТАРТИРА и нов вид услуга, този път B2B – устойчиви кетъринг решения. Стартъпът предоставя кетъринг за събития, организирани от клиентите им, в това число седмични срещи за закуска или обяд. Това може да е храна, която например има кратък срок на годност или е приготвена с продукти, чийто срок на годност изтича скоро.
„Тази услуга се радва на голям интерес. Това ни дава възможност да спасим стотици килограми храна. Правим и доста обучения, включително в повечето компании, с които работим, за да разберат хората защо тази храна е по-специална като произход“, обяснява Светослава.
Частта с обученията е много важна за социалния бизнес, като Симеонова често изнася лекции и в училища и университети.
Три години след стартирането на бизнеса съоснователите могат да се похвалят с инвестиция на „Иновейшън Кепитъл Фонд“ в размер на 50 хил. евро и със спечелването на престижното отличие Impact Prize. Конкурсът е организиран от Европейския съвет по иновации към Европейската комисия и подпомага стартъпи, които работят за решаването на социални и икономически проблеми, а Foody е избрана сред 560 кандидата от цяла Европа.
Равносметката три години след стартирането на стартъпа се допълва от ръст в приходите и количеството спасена храна. „До средата на годината достигнахме приходите си за миналата година, което ни показва, че действително интересът доста се увеличава. И се надяваме тази година да сме спасили поне двойно повече от миналата година.“
Следващата стъпка пред Foody е да излезе и извън пределите на България. Първата спирка ще е Гърция, като компанията вече е намерила партньори, които ще поемат работата на гръцка земя, а в Солун има и няколко заведения, които са готови да се включат.
Съоснователите се оглеждат и към други държави в Източна Европа и Арабския свят, като отправят поглед и към Западна Европа, Азия и САЩ. „Мислим широко, но планираме малко по малко“, коментира плановете Симеонова.
Междувременно тя е избрана за младежки делегат на ООН с мандат 2024–2025 г. заедно с Емили Караколева. Предстои двете да организират национална анкета, за да разберат какви са най-големите проблеми пред младежите в България и как те могат да ги адресират в рамките на мандата си.
Очаква една от тези важни теми да са климатичните промени и начините за тяхното разрешаване, където знанията, придобити около Foody, ще ѝ помогнат. В същото време е уверена, че ще може да имплементира наученото чрез тази нова роля в бизнеса.
Сигурна е и че има още много какво да се направи в България и Европа за намаляване на разхищението на храна. Една от следващите ѝ цели е Foody да започне да спасява храна и от големите хранителни вериги. Вече са правили срещи с Националния съвет по храните и Министерството на земеделието, за да говорят за проблема.
Именно това е и голямата мисия на стартъпа – все повече хора да научат за проблема с разхищението на храна.
За десетте минути, които са ви били необходими, за да прочетете материала, в света са изхвърлени още 24 730 тона храна*.
„Важно е хората първо да разберат, че този проблем съществува, и оттам да намерят решение на проблема. Ние предлагаме едно от тях. Има още много начини да не позволиш да се разхищава храна. И се надявам те да стават все по-известни и все по-използваеми.“
*Пресметнато на база на доклада на ООН, според който се изхвърлят по 1.3 млрд. тона храна на година.