Ескалация между Русия и Украйна повиши цената на петрола
Петролът започва седмицата с повишение, след като напрежението между Русия и Украйна ескалира през уикенда. Пазарът все още се намира в сянката както на геополитическите сътресения, така и на неблагоприятните данни за икономиката на Китай и слабото търсене на петрол.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се повишиха с 0.27 на сто или 19 цента до 71.23 долара на барел.
- Американският лек петрол отчете ръст с 0.12% до 67.10 долара за барел.
- Движенията на петролния пазар дойдоха след като в неделя Русия нанесе най-мащабния си въздушен удар по Украйна от три месеца насам. 120 ракети и 90 дрона атакуваха енергийната система на страната, а седем души бяха убити.
АКЦЕНТ
Междувременно източници в Белия дом съобщиха, че администрацията на Джо Байдън е разрешила на Киев да използва произведени в САЩ оръжия за нанасяне на удари дълбоко във вътрешността на Русия. Това представлява значителен обрат в политиката на Вашингтон спрямо войната, а от Кремъл реагираха с предупреждение, че използването на американски оръжия от страна на Украйна ще бъде възприето като сериозна ескалация.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Ако Джо Байдън позволи на Украйна да удари руските сили около Курск с ракети с далечен обсег, това ще върне геополитическата подкрепа за петролния пазар, тъй като тази ескалация на напрежението е в отговор на навлизането на севернокорейски войски в битката”, каза анализаторът на IG Markets Тони Сикамор.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Енергийни анализатори посочват, че засега влиянието върху износа на руски петрол е слабо, но ако Украйна се насочи към петролната инфраструктура на Москва, това може да доведе до по-нататъшен ръст на цените. В Русия най-малко три рафинерии е трябвало да спрат функциониране или да намалят обемите на производство заради сериозни загуби на фона на ограниченията на износа, покачващите се цени на суровия петрол и високите разходи по заеми, според пет източника от сектора.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
И двата договора се понижиха с повече от 3 на сто миналата седмица след слаби икономически данни от Китай и прогнозите на ОПЕК и Международната егенция по енергетиката, които очакват по-слабо търсене на петрол и излишък.