Кабинетът иска отпускане на над 2 млн. лева годишно за издръжка на още 6 защитени специалности
Кабинетът иска отпускането на над 2 млн. лева за издръжката на още шест специалности, по които се очаква недостиг на специалисти. Повечето от тях са в ИКТ сектора, като са включени и авиационен техник и техник на енергийни съоръжения и инсталации. Това става ясно от предложено за обществено обсъждане постановление за приемане на актуализиран списък на защитените от държавата специалности от професии за следващата учебна година.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Предлага се включването на шест професии в списъка – добавят се специалности като системен и приложен програмист, AI програмист и програмист на роботи, както и авиационен техник и техник на енергийни съоръжения и инсталации.
- Целта е да се преодолее дефицита на подготвените кадри със значение за пазара на труда и икономиката на страната.
- Включването на авиационните техници в списъка е мотивирано от факта, че това е един от най-важните за икономическото развитие на страната транспортни сектори.
АКЦЕНТ
ИКТ сектора е сред най-бързо развиващите се у нас, но България регистрира нисък дял на специалистите от общия брой на заетите – 3.8 на сто. Това е под средните за ЕС 4.6%. Липсата на квалифицирани кадри в тези области води до сериозни пропуски в проектирането, внедряването и поддръжката на ключови IТ системи.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Обучението на квалифицирани кадри в тези направления е от съществено значение за националната икономика и ще гарантира ефективност, безопасност и екологичен ефект”, става ясно от мотивите към постановлението.
БЮДЖЕТЪТ
Постановлението предвижда предоставяне на допълнително финансиране за издръжка на паралелки за придобиване на квалификация по защитени специалности. Средствата осигуряват оптимални условия за организиране и провеждане на качествено професионално образование и обучение по тези специалности, като се преодолява дефицитът от подготвени кадри.
Списъците трябва да влязат в сила от учебната 2025 – 2026 г. Общият размер на необходимите средства е малко над 2 млн. лева за една календарна година при допускането, че ще бъдат обучавани 2 744 ученици от 8. клас в 98 паралелки от 47 училища в страната. От 15 септември 2026 г. ще бъде включен новият прием в 8. клас с индикативен размер от 583 843 лв. или общо необходимите средства за 2026 г. ще бъдат в размер на над 2.58 млн. лв.
Аналогичен е разчетът за 2027 г., като там ще се осигуряват средства целогодишно за два випуска и нов прием в 8. клас от началото на учебната 2027– 2028 година или общо 4.58 млн. лева. За 2028 г. бюджетът е общо 6.58 млн. лева.
Средствата ще бъдат разчетени по бюджета на Министерството на образованието и науката със Закона за държавния бюджет на Република България за съответната година.