Където традициите срещат иновациите
Невена Видакович, генерален мениджър на Merck България, за стратегия за развитие на компанията на българския пазар през следващите години
Merck е най-старата фармацевтична компания в света – с над 350-годишна история. Какви са тенденциите при развитието на компанията в глобален план? Как намира баланса между традиции и иновации?
Merck съчетава своя вековен опит с водещи иновации в съвременния свят. Една от ключовите тенденции в глобалното ни развитие е фокусът върху устойчив растеж в нашите три основни бизнес области: здравеопазване, life science и електроника. Чрез тези области ние не само създаваме нови технологии и терапии, но и се справяме с предизвикателствата, свързани със здравето и дигитализацията.
Тъй като иновациите са изключително важни за нас, само през 2023 г. Merck инвестира 2.4 милиарда евро в световен мащаб в научноизследователска и развойна дейност. Това ни позволява да интегрираме нови технологии като изкуствен интелект (AI) в нашите процеси за откриване и разработване на лекарства. В същото време ценим нашето наследство и продължаваме да черпим от знанията, натрупани през годините. Комбинацията от традиция и иновация ни позволява да се адаптираме и да отговорим на нуждите на пациенти и партньори по целия свят.
Компанията стъпва в България още през 1992 г. Разкажете за развитието на компанията у нас. Какви са най-големите предизвикателства и възможности, които срещате на българския пазар?
Merck има дългогодишно присъствие в България. През годините ние сме били доверен партньор на местни здравни институции, фармацевтични и здравни асоциации и академични общности. Основните предизвикателства, пред които сме изправени на българския пазар, са свързани с нормативната среда и достъпа на пациентите до нови и иновативни терапии. България все още се развива по отношение на достъпа до съвременни лекарствени продукти, което прави нашата работа още по-важна. Виждаме обаче и много възможности – предвид високото ниво на квалификация на местните специалисти и нарастващата нужда от нови технологии и терапии. Нашите усилия са насочени към разширяване на достъпа до иновативни лечения, особено в области като онкология, неврология и фертилитет, както и повишаване на информираността на пациентите за социално значими заболявания.
Вие сте генерален мениджър и управляващ директор на Merck в България от началото на миналата година. Каква е вашата стратегия за развитие на компанията на българския пазар през следващите години?
Работя в Merck от близо 15 години, последните две в Merck България като генерален мениджър и управляващ директор. Един от моите приоритети в България е да засиля партньорствата с местните здравни, лекарски и пациентски организации, за да ги подкрепям в подобряването на достъпа до иновации и по-добро лечение.Освен това голям потенциал виждам в разработването и внедряването на иновативни решения в областта на дигитализацията и персонализираната медицина. Вярвам, че можем да постигнем дългосрочен успех на българския пазар и да подобрим качеството на здравните услуги за пациентите.
Освен това в Merck се отнасяме с внимание към нашите служители. Винаги сме отворени към присъединяването на талантливи хора в нашите редици. С интерес слушаме какво ни казва младото поколение. С културата, която имаме вътре в компанията, ние постоянно вдигаме летвата във всичко, което правим, като се фокусираме върху симплификацията, прозрачността и непрекъснато подобряваме многообразието, справедливостта и приобщаването.
Кои са терапевтичните области, върху които се фокусирате през тази и през следващата година? Защо те са важни за вас?
През тази и следващата година ще продължим да се фокусираме върху четири ключови терапевтични области: онкология, неврология и имунология, репродуктивно здраве и метаболитни заболявания като диабет и предиабет. Тези области са особено важни за нас, защото засягат милиони хора по света, включително и България. Merck е глобален лидер в областта на репродуктивното здраве и ние продължаваме да подкрепяме семействата, изправени пред репродуктивни предизвикателства. За нас тези области не са просто бизнес приоритети – те представляват реални възможности за подобряване на качеството на живот на хората.
Споменахте, че целите на Merck и вашите като генерален мениджър са да образовате обществото за социално значими заболявания. На какви инициативи заложихте през тази година?
Смятам за изключително важно предоставянето на обществото на надеждна информация за различни заболявания, включително как да разпознаем симптомите и какви крачки трябва да предприемем, особено в днешно време, когато говорим все повече за необходимостта от превенция и ранна диагностика. През тази година заложихме на кампании за диабета и предиабета, нарушенията, свързани с щитовидната жлеза, проблемите с фертилитета. Нашата цел е да повишим информираността на българските граждани за тези заболявания, за да могат да вземат по-информирани решения за своето здраве. Вярваме, че чрез подобни инициативи можем да окажем значително влияние върху общественото здраве.
Що се отнася до вътрешните инициативи, ние сме много горди с нашата Fertility Benefit програма, която тази година стартира и в България.Merck е дългогодишен лидер в сферата на репродуктивното здраве и ние напълно разбираме финансовите, физическите и емоционалните предизвикателства, свързани с репродуктивните проблеми. Този месец Merck разшири програмата, като включи 15 нови пазара, включително България, с цел да предостави на нашите служители достъп до възможно най-добрите грижи и решения, свързани с репродуктивни проблеми. Това включва финансова подкрепа за служителите за покриване на разходите за лечение на безплодие, като им помага да постигнат мечтата си да станат родители. Целта ни е да подкрепяме нашите служители не само професионално, но и в личния им живот, тъй като вярваме, че успехът на Merck е тясно свързан с щастието и благополучието на нашия екип.