4 световни уискита, които разбиват стереотипите за възраст и вкус
Когато става въпрос за уиски, една от най-трудно преодолимите стигми е връзката между възрастта и качеството. Това до голяма степен се дължи на факта, че някои от най-изключителните спиртни напитки в света – включително уискито – се гордеят с внушителни години на отлежаване. Освен това, по-старото уиски обикновено върви с по-висока цена. Все пак по-дългото отлежаване означава по-големи загуби от изпарение, което прави останалата течност значително по-ценна. Това са основите на икономиката на дестилерията.
Но макар че при кафявите спиртни напитки по-голямата възраст често означава по-добро качество, връзката между възрастта и общото качество далеч не е идеална или линейна. Всъщност, бумът на крафт дестилацията по света създаде множество напитки, които разбиват този шаблон. Тук ви представяме четири изключителни уискита, които заслужават вниманието ви. Те идват от четири различни континента и региона – и всички са на възраст под четири години.
Въпреки че е на само няколко години, Lost Lantern работи по модел, различен от този на повечето американски независими производители (NDPs). Базираното във Върмонт предприятие действа като независим бутилировач, предлагайки бъчви и блендове от различни производители в страната, с акцент върху прозрачността както в източниците, така и в процесите. (Това е модел, който отдавна се цени в шотландското уиски и набира популярност по света.)
Едно от впечатляващите издания на Lost Lantern е Gentle Giant, 3-годишен тексаски сингъл малц, създаден в партньорство с Balcones Distilling. Според Lost Lantern, Gentle Giant е „съчетание от пет и половина бъчви, които се обединяват, за да създадат мек, плодов и елегантен тексаски сингъл малц.“ Тези бъчви включват европейски дъб, бъчви от екс-бърбън и дори от екс-ябълково бренди. Резултатът – 1100 бутилки с алкохолно съдържание от 115.2 proof (57.6% алкохолно съдържание) – оправдава името си с балансиран вкус, който приканва да му отделите време. Тази напитка разбива стереотипите не само за възрастта, но и за фините вкусове, които тексаското уиски може да предложи.
The Cardrona “Just Hatched” Single Malt
Нова Зеландия все още не е епицентър на производството на уиски – поне не засега. Въпреки това, няколко местни производители на сингъл малц започват да печелят култов статус сред ентусиастите на спиртните напитки. Разположена близо до Южните Алпи, Cardrona Distillery е сред водещите представители на този възход. (Между другото, през 2023 г. International Beverage придоби марката, следвайки тази тенденция.)
С находчивото име “Just Hatched”, този сингъл малц на Cardrona е бутилиран едва на тригодишна възраст и представлява съчетание от бъчви от екс-бърбън и екс-шери. Със своите 128.8 proof (64.4% алкохолно съдържание), напитката е изключително интензивна, но същевременно предлага изобилие от елегантни вкусове, сред които флорален мед, богати (но не прекалено натрапчиви) дървесни подправки и ванилия.
Cardrona описва “Just Hatched” като „показател за зрелия уиски стил, който предстои.“ Тази натурална бутилка с бъчвена сила отбелязва важния момент на достигане на тригодишна възраст и разкрива характерните черти на дестилерията: вкус на мед от цветя на пореч, подправки и наситена текстура върху небцето. Това обещава изключително бъдеще, особено предвид впечатляващото качество на тази относително млада напитка.
Японските сестрински дестилерии Kanosuke и Hioki може и да не са сред дългогодишните гиганти на страната, но техните продукти се коренят в дълбоки традиции. Семейството, което основава компанията, има над 140-годишна история в производството на шочу, като прилага и иновации във всяка фаза на производството. Резултатът често са новаторски интерпретации на класически стилове, като в този случай вдъхновението идва чак от Ирландия.
Kanosuke Hioki Japanese представлява уникална японска интерпретация на ирландското pot still уиски. При направата на кашата се използват както немалциран, така и малциран ечемик, преди процеса на дестилация в медни казани. Уискито се произвежда в дестилерията Hioki, която е по-известна с производството на шочу. След това течността отлежава в нови бъчви от американски дъб и бъчви от екс-бърбън.
Бутилирано на 102 proof (51% алкохолно съдържание) и на възраст под четири години, крайният бленд се отличава с кремообразна текстура и леки цитрусови нотки, съчетани с подправки, които обгръщат небцето. Напитката носи усещане, напомнящо на великолепните ирландски pot still уискита, но с отчетлив японски характер.
Killowen Barántúil Irish Whiskey
Когато става въпрос за разчупване на традициите, малката ирландска дестилерия Killowen далеч надминава скромните си размери. Тя е известна със своята способност да предизвиква съвременните концепции за ирландско уиски, черпейки вдъхновение от богатата, но често пренебрегвана история на дестилацията на острова.
Според изискванията, всяко ирландско уиски трябва да отлежава в дървени бъчви минимум три години, а Killowen Barántúil White Cognac Cask Single Pot Still доказва, че това време е напълно достатъчно. Бутилирано на впечатляващите 122 proof (61% алкохолно съдържание), това уиски е отлежало в американска дъбова бъчва, която първоначално е била използвана за Hennessy Pure White Cognac. Бъчвата, „доставена свежа и влажна“, придава наситени, плодови нотки, които се съчетават перфектно с вискозна текстура и изключително добре балансирана сила.