ЕС иска да принуди китайски компании да споделят технологично ноу-хау
Брюксел иска да принуди китайски компании да прехвърлят интелектуална собственост на фирми в Европа в замяна на европейски субсидии като част от по-строг търговски режим за т.нар. чисти технологии, съобщава Financial Times.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Европейската комисия ще настоява бизнесите в Китай да отворят предприятия в Европа и да споделят своето технологично ноу-хау с тях.
- Очаква се тези мерки да бъдат въведени през декември, когато властите в Брюксел ще представят търгови оферти за безвъзмездни средства в размер на 1 млрд. евро за разработване на батерии, твърдят източници на FT.
- Не се изключва критериите да бъдат променени преди търга. От Европейската комисия не са коментирали официално плановете.
- Това не е случайно – засиленият контрол върху вноса на китайски технологии вече стимулира компании като китайската CATL – най-големият производител на батерии за електромобили в света, да създадат гигафабрики в Европа. Китайската компания е инвестирала милиарди евро в заводи в Унгария и Германия. Базираната в Шанхай Envision Energy също инвестира стотици милиони евро в свои съоръжения в Испания и Франция.
- Междувременно европейският шампион в производството на батерии Northvolt, базиран в Швеция, е на ръба на фалита, докато се опитва да изпълни производствените си цели.
АКЦЕНТ
Въпреки че са много по-малки по мащаб, тези изисквания са огледални на режима в Китай, който принуждава чуждестранните компании да споделят своята интелектуална собственост в замяна на достъп до китайския пазар. Това е поредното изостряне на отношенията спрямо Европа и Китай, които влязоха в сериозен търговски спор, след налагането на по-високите митата за вноса на електромобили от Пекин. Митата са в размер на до 35% в допълнение към съществуващия данък от 10%.
ДОПИРАТЕЛНА
ЕК също така въведе по-строги изисквания за компаниите, кандидатстващи за субсидии за водород, постановявайки, че само 25% от частите в електролизаторите, използвани за производството на водород, могат да бъдат доставяни от Китай.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Анализаторите наблюдават внимателно какво ще направи администрацията на новоизбрания президент Доналд Тръмп. Според източници на FT републиканецът ще окаже натиск върху ЕС да последва примера му и да постави повече бариери пред вноса на китайски стоки и инвестициите от Пекин. Ако Тръмп изпълни заканата си да наложи мита в размер на 60% върху китайския износ, Пекин вероятно ще се опита да го пренасочи към други региони, сред които именно ЕС. В момента ЕК се опитва да намери начин, с който да се предпази от възможно “наводнение” от китайски стоки.
КОНТРА
Всичко това обаче идва на фона на все по-голямата несигурност за европейската икономика и способността на компаниите да се справят с амбициозните изисквания за климата и прехода към устойчив бизнес, без да разчитат на евтин внос. Например – по-голямата част от компонентите за соларни панели на стария континент идват от Китай. В някои случаи става дума за 95%. Брюксел въведе законодателство по отношение на вътрешното производство, насочено към насърчаване на чистите технологии, като то беше прието през месец май. По-твърдата позиция срещу китайските компоненти може да има обратен ефект върху усилията на ЕС за декарбонизация.