Инвестициите в технологичния сектор в Европа достигат 45 млрд. долара през 2024 г.
Финансирането на технологичната индустрия в Европа се е стабилизирало през 2024 г., но все още остава недостатъчно. Това показва последния доклад “Състоянието на европейските технологии” на Atomico – европейска VC компания.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Инвестициите в технологии са на път да достигнат 45 млрд. долара през тази година. Това е три пъти повече от 15-е млрд. долара, отчетени през 2015 г.
- Наблюдава се стабилизиране на екосистемата, след като две години нивата на инвестиции в технологичния сектор бележат известен спад. Той обаче е обясним, тъй като след пандемията от COVID-19 инвестициите достигнаха безпрецедентен връх от 101 млрд. долара за 2021 г. – със 170% повече в сравнение с предходната година. В момента ситуацията се връща към по-нормални темпове.
- Настоящата прогноза за размера на инвестициите е с 20% по-висока от нивото, наблюдавано през 2020 г. Това предполага, че пазарът като цяло е достигнал ново равновесие, въпреки няколкото бурни години.
АКЦЕНТ
Не може да се отрече, че технологичната екосистема в Европа се е разраснала. Според данните на Atomico в момента в региона има 35 000 технологични компании в ранен етап на развитие, 3400 компании в късен етап на развитие и 358 бизнеса, които се оценяват на над 1 млрд. долара. През 2015 г. тези числа са съвсем различни – в ранен етап на развитие има само 7800 компании, а едва 72 са с оценка от над 1 млрд. долара.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА
Въпреки че броят на стартиращите компании в технологичния сектор се увеличава и инвестициите растат, геополитическите и икономическите вълнения се оказват предизвикателство и да тежат върху пазара.
Сливания и придобивания, както и първични публични предлагания (IPO) в европейските технологии в момента до голяма степен липсват. По данни на S&P Capital тази година към средата на ноември, стойността на IPO е едва 3 млрд. долара, а на сливанията и придобиванията – 10 млрд. долара. Обемът на сделките е на най-ниското си ниво от десетилетие насам.
ПРОМЯНА В НАГЛАСИТЕ
Променя се общественото разбиране спрямо предприемачеството като цяло, става ясно от изследването. Кариерният път в стартиращи компании става все по-привлекателен, а амбициите на предприемачите стават по-големи.
Как Европа може да разгърне пълния си потенциал?
През последното десетилетие Европа измина дълъг път, но има още много работа, за да може технологичната екосистема на континента да достигне пълния си потенциал, посочват авторите на проучването. В доклада си от началото на септември тази година бившият италиански премиер и председател на Европейската централна банка Марио Драги прогнозира, че 800 млрд. евро ще са необходими на Европа, за да остане конкурентоспособна в бъдеще. Стотиците милиарди, нужни според Драги за съживяването на Европа, се равняват на близо 5% от производителността на стария континент.
Въпросът с иновациите и финансиране на научните изследвания е приоритетен за Европа в момента. Настоящият мандат на Европейската комисия (2024 – 2029) е насочен именно към улесняване на бизнеса и задълбочаване на единния пазар, декарбонизацията, фокус върху научните изследвания и иновациите в икономиката, повишаване на производителността, инвестиции в устойчива конкурентоспособност.
Такъв ангажимент пое и Екатерина Захариева, която поема този важен ресор като еврокомисар. Тя се ангажира да изгради Общоевропейска стартъп екосистема, да намали бюрократичната тежест в процедурите по финансиране на иновациите и научните изследвания.