Разширяване на бизнеса в чужбина
Понеже България е малка държава много бизнеси мечтаят да стъпят на чуждестранни пазари, което би им донесло значителен растеж. Това може да стане по два начина: органично или чрез придобиването на друг бизнес в чужбина. Всеки един от двата подхода си има совите предимства и недостатъци, които накратко ще обсъдим сега.
Органичен растеж
Органичният растеж означава да изградите своя бизнес в съответната чужда държава от нулата. Общо взето както сте го направили преди време в България. Този подход позволява постепенно да се интегрирате на чуждия пазар, да го опознаете, и да контролирате скоростта на разрастване на компанията като запазите корпоративната култура. Ако се направи добре би ви спестило и доста средства, които иначе ще трябва да инвестирате в придобиването на действаш бизнес. В допълнение този подход би ви позволило и да изградите дългосрочни връзки с клиенти и доставчици, които би направило вашия бизнес по-устойчив в дългосрочен план.
Имайте предвид обаче, че органичният подход може да бъде бавен. Да се установите на нов, чужд пазар, като започнете от нулата отнема време и забавя растежа на приходите ви. Би изисквало също и не малко инвестиции в изграждането на местна инфраструктура, наемането на местен екип, а също и маркетинг за изграждането на бранд.
Придобиване на друг бизнес
Неорганичният растеж означава придобиването на готов, действаш бизнес в страната, в която искате да стъпите. Този подход ви позволява да имате моментен достъп до клиентска база в съответната държава, ноу-хау за местния пазар, изградена местна инфраструктура и моментален скок в приходите и евентуално печалбите на вашата компания. Придобиването може да доведе и до някакви синергии и до намаляване на оперативните разходи за вашия бизнес.
От друга страна придобиването на готов бизнес може да е скъпа стъпка и да доведе до плащането на твърде висока цена за придобития бизнес. Нека не забравяме и че интегриране на две отделни компании с различна фирмена култура и в от различни държави може да бъде голямо предизвикателство и да доведе до сътресения не само в придобитата компания но и в компанията майка. За по-големите сделки може да имате проблеми и с одобрението на регулатори.
За да направите успешно придобиване това са стъпките, които би трябвало да следвате:
- Открийте подходящите таргети за придобиване.
- Договорете условията по придобиването като вземете под внимание и разходите по интегрирането на придобиваната компания
- Направете дю дилиджънс на компанията, която ще придобиете за да сте сигурен, че после няма да изскочат някакви скелети от гардероба. Това означава щателна проверка на техните финанси, правни аспекти, данъчни аспекти, а също и техническа гледна точка.
- Планирайте интеграцията на двата бизнеса. Голяма част от придобиванията в световен мащаб са неуспешни поради провал в интеграцията на закупената компания.
- Погрижете се, че сделката няма да има проблеми с изискванията на местни или международни регулатори.
Кое е все пак по-добре?
Едно проучване на световната консултантска фирма McKinsey открива, че фирмите, които се развиват чрез придобивания често са свидетели на 24% ръст в стойността на компанията в сравнение с 14% ръст в стойността на фирмите, които се развиват органично. От друга страна, около 70% от сделките по сливания и придобивания не успяват да постигнат предполагаемите синергии поради проблеми с интеграцията на придобитата компания. Ето защо органичния растеж има доста по-малък риск от неуспех, но би отнел доста повече време за постигането на желания растеж на приходите и продажбите.