Заплатите в еврозоната отчетоха най-резкия скок от 1993 г.
Заплатите в еврозоната нараснаха с 5.42% през третото тримесечие, показват данни на Европейската централна банка. Това е най-високият скок в процентно изражение от 1993 г.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Въпреки рязкото повишение днешните данни едва ли ще попарят надеждите за ново понижение на лихвения процент от ЕЦБ на заседанието през декември.
- Но днешните данни вероятно ще намалят досегашните пазарни очаквания за по-нататъшно намаляване на лихвите ставки на всяко следващото заседание до пролетта на 2025 г., както и очакванията, че лихвеният процент по депозитите може да падне от настоящите 3.25% до 2% или дори под това ниво на по-късен етап през следващата година, коментира БНР.
- Покачването е ключов фактор в продължаващите дискусии около паричната политика на Европейската централна банка, особено след като тя сигнализира за подновен инфлационен натиск, дължащ се на разходите за труд.
- Увеличението на заплатите може да усложни усилията на ЕЦБ да държи инфлацията под контрол, тъй като по-високите заплати често водят до увеличени потребителски разходи, което допълнително стимулира инфлацията.
ВАЖЕН ЦИТАТ
„Нашите очаквания остават, че растежът на заплатите в еврозоната ще се забави значително през следващата година, тъй като свързаните с инфлацията ефекти на наваксване избледняват. Тъй като общата инфлация сега е много по-ниска, номиналният ръст на заплатите също ще се върне към по-ниски нива в бъдеще, след като реалните заплати се възстановят достатъчно“, каза пред Ройтерс икономистът от JPMorgan Грег Фузези.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Въпреки че ЕЦБ отдавна признава, че наваксването на заплатите е необходимо, тя също призова за умереност, тъй като прекомерни повишения могат допълнително да увеличат инфлацията, създавайки самоподхранващат се инфлационен цикъл.
Инфлацията обаче спадна по-бързо от повечето очаквания и ръстът на цените сега се движи отново около целевото ниво от на ЕЦБ от 2 на сто. Подобна инфлация вероятно ще остане в сила и в началото на 2025 г., тъй като компаниите поемат някои увеличения на заплатите чрез по-ниски печалби, а увеличенията на цените за вносни стоки и енергия също са особено ниски.