Бъдещето е сега: Forbes Innovation Forum & Awards 2024 открехна вратите към последиците от внедряването на изкуствения интелект
Изкуственият интелект вече необратимо влияе на иновациите и на практика превзема всеки аспект на бизнеса. Около тази теза се обединиха над 200 предприемачи, мениджъри и хора, които определят общественото мнение по време на Forbes Innovation Forum & Awards 2024.
Това е ежегодно събитие, посветено на иновациите в бизнеса. То предлага платформа за споделяне на идеи, най-добри практики и вдъхновяващи истории от компании, които са постигнали значителен успех благодарение на иновативния си подход.
Тази година форумът беше със силно присъствие от чужбина. Събитието беше открито от Веселин Димитров, главен редактор във Forbes Bulgaria и Елина Желева, управляващ партньор и директор на launchlabs Sofia. Двамата очертаха парадигмата на предстоящите дискусии.
След тях на сцената се качи Мейтал Шамия от Microsoft – тех евангелист и магьосник в работата с данни, включително и в контекста на киберсигурността. “С изкуствения интелект можете да правите добро, а не само приходи”, заяви Шамия. На сцената тя проведе задълбочена дискусия със собствения си дигитален близнак, за да покаже възможностите на новите технологии. Шамия показа и как алгоритмите помагат на хора с различни заболявания да преодолеят затрудненията, които изпитват: като например неспособността да говорят.
За форума в София пристигна Алфред Бийлър, който има опит в някои от най-иновативните компании на планетата – Microsoft и Google. Той говори за това как се култивира най-добрата бизнес среда за непрекъснати иновации и трансформация: особено в днешния свят, който толкова бързо се преобразява от изкуствения интелект. Според него ключът към успеха в бизнеса не е в съвършенството, което ни предлага ИИ, а напротив – в несъвършенството на човешкия ум. Алфред насърчи публиката да приема провалите, да ги загърбва бързо и да минава към следващата идея.
След глобалните тенденции в сферата на изкуствения интелект Forbes Innovation Forum & Awards 2024 се гмурна в локалните трендове. Сиянна Лилова, съосновател и изпълнителен директор на CuratedAI, Петър Петров, директор Изкуствен Интелект на Eleven Ventures Capital и Стефан Гьошев, старши вицепрезидент „Продажби“ в Progress, споделиха с публиката как ИИ увеличава ефективността на българските компании и как се променят дори консервативни ниши като юридическите услуги.
В компанията на редактора на Forbes Марио Танев тримата разказаха примери от собствения си опит, в които изкуствения интелект пренаписва правилата на играта в бизнеса. Петър Петров прогнозира, че до 4-5 години работите – такива, каквито досега сме ги виждали само по филмите – ще се произвеждат масово. Според Стефан Гьошев пък наближава времето, в което компаниите няма да могат да отвръщат глава настрани и да се заблуждават, че няма нужда да внедряват изкуствен интелект в дейността си.
Освен за изкуствен интелект и трансформационния ефект, който има върху света, участниците на Forbes Innovation Forum & Awards 2024 говориха и за социални иновации. Те обсъдиха дали дигиталните проекти могат да имат ефекта на доминото в истинския свят и да доведат до значима обществена промяна.
А кой знае това по-добре от трима млади българи, които са част от Forbes 30 под 30! Рада Бонева е любител и пазител на природата и прави всичко възможно, за да повдигне темата за околната среда в общественото пространство. Компания й направи Пирина Воденичарова, създател на най-голямата общност за детска литература и насърчаване на детското четене в България – „Нито ден без книжки“. Към дискусията се присъедини и журналистът Мария Черешева, която през последните десет години се занимава с теми, свързани с човешките права с фокус върху миграцията и търговията с оръжие от Балканите. Дискусията беше модерирана от Александър Христов, управляващ партньор на Параграф 42, част от The Smarts Group
Коя е следващата еволюционна стъпка на българския технологичен пазар? Отговор на този въпрос даде Петър Цеков, основател на Frontier Teams. Петър вярва, че бързият ръст е устойчив само с правилен mindset. През последните десет години той работи да докаже убежденията си като помага предимно на американски компании да създават устойчиви иновации и организации, като сред клиентите му са Apple, Walmart и Volvo.
Докато светът гледа с интерес фалшивите видеа на знаменитости, създадени с изкуствен интелект, Стоян Стоянов хвърли повече светлина върху начина, по който тази технология ще промени развлекателната индустрия. Стоянов е дигитален артист с повече от 20 години опит в анимацията, графичния дизайн, 3D мапинг и фотореалистични илюзии. Като съосновател на компанията за анимационна графика Elektrick.me разказа как изкуственият интелект се превръща в мощно оръжие в ръцете на артиста (и предприемачите). “Когато можеш да дигитализират и манипулираш пространството, това е нещо, което не сме виждали досега”, каза Стоянов, докато на екрана зад него се показваха спиращи дъха визуализации, създадени от изкуствен интелект.
Питър Барон, главен изпълнителен директор на tbi, сподели с публиката как модерните финансови мобилни приложения превръщат банкирането в крайъгълен камък на начина ни на живот. В компанията на Веселина Маркова, Fintech Lead в Eleven Ventures Capital, Питър успя да убеди аудиторията, че банкирането отдавна не една от онези скучни дейности, при които общуваш с намусени служители на гишето.
След края на форумната част гостите на събитието проследиха и церемонията по награждаването на победителите във Forbes Innovation Awards 2024.
Forbes Innovation Forum & Awards 2024 се проведе с подкрепата на: Macallan, Bova car, Domain Boyar, The Smarts Group, и tbi. Официален партньор на събитието е launchlabs Sofia. Официален мултимедия партньор е Elektrick.me. За кетъринга и невероятното кафе за гостите се погрижиха MyChoice и Eddy’s.