COP29 – с амбиция да увеличава финансирането за борбата с климата с 1.3 трлн. долара годишно
1.3 трлн. долара. Това е размерът на сумата, която COP29 иска да предоставя на развиващите се икономики годишно за борба с климатичните изменения. Това става ясно от първото проекторешение на глобалната конференция на ООН, което касае най-щекотливия въпрос, свързан с борбата с климатичните изменения. В момента рамката е обект на интензивни преговори и се отнася до размера на средствата, които развиващите се страни могат да очакват за финансиране на борбата с изменението на климата през следващите няколко години, както и до частта от тях, която следва да идва директно от богатите държави.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Основното предизвикателство пред COP 29 бе да се намери компромис около размера на финансирането за борбата с климатичните промени. Въпреки че глобалната конференция все още не е приключила, председателството в лицето на Азербайджан обяви първото число – ясен сигнал, че вече има съгласие около ключовия въпрос.
- Решението включва призив всички страни да работят заедно за увеличаване на финансирането за развиващите се икономики за борба с климата от всички публични и частни източници до поне 1.3 трлн. щатски долара годишно до 2035 г., става ясно от изявлението.
- Проектът предвижда цел за 250 млрд. долара годишно в подкрепа на развиващите се страни до 2035 г.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Като взехме предвид мненията, изразени по време на консултациите, както и това, което чухме от страните по време на вчерашната среща, сега публикуваме актуализирани текстове. Тези текстове представляват балансиран и рационализиран пакет за COP29”, става ясно от изявлението на Азербайджан.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
По програма климатичната конференция на ООН би трябвало да приключи тази вечер. Окончателните резултати от COP29 се очакват след това.