Какво знаем за “Департамента за правителствена ефективност” на Илън Мъск?
Ролята на Илън Мъск в бъдещата администрация на Тръмп става все по-ясна, след като новоизбраният президент го назначи за ръководител на “Департамента за правителствена ефективност” – позиция, на която Мъск ще работи в тясно сътрудничество с противоречив член на Конгреса, докато той определя кои биха могли да бъдат първите цели на неговата програма за съкращаване на разходите.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Мъск, заедно със своя колега милиардер и бивш кандидат за президент на Републиканската партия Вивек Рамасвами, ще оглави бюрото DOGE, обяви Тръмп миналата сряда, като името очевидно е намек за кучешкия мийм “doge”, често споменаван от Мъск.
- Въпреки името си, ръководената от Илън Мъск комисия не е предложена като официална правителствена агенция, а по-скоро като консултативен съвет, който ще “предоставя съвети и насоки извън правителството”, пише Тръмп. Той определя основните цели на ведомството да “премахне правителствената бюрокрация, да съкрати излишните регулации, да намали разточителните разходи и да преструктурира федералните агенции.”
Тръмп заяви, че комисията ще приключи до 4 юли 2026 г., въпреки че Мъск публикува миналата сряда в своята платформа за социални медии X, че очаква да “приключи много по-бързо”. Подробностите за това как точно ще функционира DOGE остават малко и не е ясно колко финансиране ще получи самата комисия, но последните публикации в социалните медии и фуражката на предизборната кампания дават известна представа. - Миналата сряда Рамасвами призова за “масирано съкращаване”, а Мъск подкрепи намаление на федералните агенции на САЩ с около 75%”, въпреки че всякакви мащабни промени във финансирането ще трябва да получат одобрението на Конгреса.
- При появата си миналата седмица в подкаста “Joe Rogan Experience” Мъск заяви, че се надява да “съкрати (правителствените) агенции, за да бъдат много по-малки” и да се “придържа само към това, което Конгресът е разрешил”. Също така призова за масивни обезщетения за държавните служители, засегнати от потенциалната чистка (“няколко години заплата”), и предрече, че “Америка е в тостер”, ако правителството не намали разходите.
АКЦЕНТ
Конгресмен Марджъри Тейлър Грийн ще председателства подкомисията на Камарата на представителите за DOGE, потвърди в четвъртък пред Fox News председателят на комисията за надзор в Камарата на представителите Джеймс Комер. “Целта на DOGE е да въведе отчетност и да отреже безполезни правителствени агенции”, заяви пред изданието Грийн, която често е попадала в гореща вода заради конспирации, като например твърдението, че демократите контролират времето.
КЪДЕ МОГАТ ДА СЕ НАПРАВЯТ СЪКРАЩЕНИЯ СПОРЕД DOGE?
В становище, написано за The Wall Street Journal, Мъск и Рамасвами допълнително очертават визията си за комисията, която ще работи с тристранен подход, преследващ “отмяна на регулации, намаляване на административни разходи и спестяване на разходи” главно чрез изпълнителни заповеди, подписани от Тръмп. Милиардерите посочиха три примера за “прекомерни федерални разходи”, с които възнамеряват да се справят: 1,5 млрд. долара годишни субсидии за чуждестранни групи, 535 млн. долара годишно за Корпорацията за обществено радиоразпръскване (Corporation for Public Broadcasting), която контролира PBS и NPR, и 300 млн. долара субсидии за “прогресивни групи като Планирано родителство” (Планирано родителство получава около 50 млн. долара годишно от федералното правителство). DOGE възнамерява да препоръча “конкретни изпълнителни действия, които биха довели до незабавни икономии за данъкоплатците”, за да се намалят “огромните мащаби на разхищенията, измамите и злоупотребите, на които почти всички данъкоплатци желаят да сложат край”, пишат двамата.
Мъск също така възнамерява да съкрати Федералната търговска комисия, данъчната служба, Министерството на правосъдието и Комисията по ценните книжа и фондовите борси, съобщава The Wall Street Journal, като се позовава на два неназовани източника, които са обсъждали плановете с Мъск. Миналата седмица милиардерът подкрепи и аналитичен материал на New York Post, в който се посочват няколко области за потенциално ограничаване на разходите, вариращи от големи суми като милиардите долари, които ежегодно се изразходват за поддръжка на неизползваеми правителствени сгради, до по-съмнителни, по-малки разходи като изплащане на 20 600 долара през 2022 г. за изложба за разнообразие, равенство, приобщаване и достъпност в Еквадор.
ПРИЛОЖЕНИЕ ЗА ПОДАВАНЕ НА ДАНЪЧНИ ДЕКЛАРАЦИИ
Мъск и Рамасвами са обсъждали създаването на приложение за смартфони, чрез което американците да подават данъчни декларации безплатно онлайн, съобщи The Washington Post във вторник, позовавайки се на анонимни източници. Мъск често е отправял нападки към данъчната служба, като е призовавал да се “опрости данъчният кодекс”. Акциите на компаниите за подаване на данъчни декларации H&R Block и Intuit поевтиняха с по около 5 % след доклада.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
“Разумна формула за оправяне на правителството на САЩ: Съкращения в стил Милей на стероиди.” Това публикува в понеделник Вивек Рамасавами, визирайки аржентинския президент Хавиер Милей, съюзник на Мъск, който намали годишните разходи на страната си с 32%, откакто пое властта миналата година.
DOGE ТЪРСИ СЛУЖИТЕЛИ
В публикация в X от миналата седмица комисията поиска от лицата да кандидатстват за присъединяване към групата. “Нуждаем се от супер висококачествени революционери в сферата на малките правителства, които са готови да работят над 80 часа седмично за неглижиране на разходите”, заяви отделът. Той призова заинтересованите кандидати да изпратят автобиографиите си директно на DOGE чрез директно съобщение в X.
ИЗНЕНАДВАЩ ФАКТ
Илън Мъск заяви миналия месец, че може да определи “поне 2 трилиона долара” за съкращения от бюджета на федералното правителство в размер на 6,75 трилиона долара. Но Скот Бесент, претендент за висшата икономическа роля на финансов министър в кабинета на Тръмп, изрази скептицизъм по отношение на тази прокламация. Миналата седмица той заяви пред Forbes, че “не е сигурен как са стигнали до това число”, но “погледнете начина, по който Мъск управлява компаниите си. Той ги управлява доста добре.”
КАКВО ОЗНАЧАВА DOGE ЗА ТESLA?
Като външен съветник на федералното правителство на Мъск няма да му се наложи да се освободи от инвестиции или да се оттегли от позиции в частни компании. Това означава, че милиардерът може да продължи да работи нормално като главен изпълнителен директор и най-голям индивидуален акционер на фирмата за електромобили Tesla, чиято стойност е 1 трилион долара, на фирмата за космически изследвания и комуникации SpaceX, чиято стойност е 210 млрд. долара, и на стартъпа за генеративен изкуствен интелект xAI, чиято стойност е 40 млрд. долара.
“Макар че сега Мъск ще трябва да балансира между още една роля и безбройните си други роли в Tesla/SpaceX/xAI, смятаме, че основните ползи за Мъск и Tesla далеч надхвърлят всички негативи”, пише анализаторът на Wedbush Дан Айвс в бележка до клиентите си миналата седмица. Акциите на Tesla са поскъпнали с повече от 30% след изборите. Съобщенията на Мъск, че неговата комисия за намаляване на разходите се е насочила към FTC, IRS, DOJ и SEC, поставят под въпрос потенциалните конфликти на интереси, тъй като това са основните агенции, които ще регулират и проверяват компаниите на Мъск.
ГЛАВЕН КРИТИК
“Департаментът за правителствена ефективност” започва отлично с разделено ръководство: двама души вършат работата на един човек. Да, това изглежда РЕАЛНО ефективно”, написа сенатор Елизабет Уорън в публикация в X миналата седмица, която получи повече от 150 000 харесвания.
ДОПИРАТЕЛНА
Dogecoin, криптовалутният токен, който Мъск прослави, поскъпна с около 10%, откакто Тръмп обяви комисията DOGE. Част от по-широкото крипторали, dogecoin е нараснал с повече от 100% от изборната нощ насам, изпреварвайки 35% ръст на биткойн, досега най-ценния цифров актив. Dogecoin е шестата най-ценна криптовалута в света с пазарна капитализация от 57 млрд. долара, което е повече от тези на публичните компании Delta Airlines, Ford или Kraft Heinz. “Най-забавното име е DOGE”, пошегува се Мъск пред Роугън, когато говореше за новата комисия.