Да вдъхнеш културен живот в българските градове: Историята на Collective Crew и “Хисарлъка Experience”
Отразявам новини в сферата на технологиите и международната политика. Вярвам, че зад всеки успех стои една вдъхновяваща човешка история, която си струва да бъде разказана.
От три години насам всяко лято от най-високата точка в град Кюстендил се чува музика. Стотици хора се отдават на тридневен маратон в крепостта “Хисарлъка” и изпращат жаркото юлско слънце под ритъма на популярна българска музика. Зад всичко това стоят няколко момчета, които прегръщат идеята за създаването на фестивал в града, а днес вече екипът може гордо да каже, че с постоянство и усърден труд успешно превръщат “Хисарлъка Experience” в едно от най-очакваните събития в културния календар на Кюстендил.
Да добавиш стойност. Това е философията, зад която застава цялата предприемаческа общност у нас. Това правят и Динко Минев (34), Димитър Борисов (31), Николай Желев (36), Иван Минев (28), Момчил Шишков (28), Георги Йовчев (37), Никола Сугарев (35) и Антони Андонов (31) от Collective Crew. Осем момчета, които не подозират, че “Хисарлъка Experience” ще надскочи както себе си, така и техните очаквания. Всичко започва през 2020 г., когато местното Сдружение по туризъм се свързва с тях с голямата амбиция крепостта “Хисарлъка” да се превърне в епицентър на бурен културен живот. “Идеята беше да направим някакво голямо събитие горе на крепостта и да започнем да промотираме града като туристическа дестинация. Кюстендил е съвсем близо до София – човек може само за около час да стигне до града, да направи кратка разходка”, разказва Димитър Борисов – едно от основните действащи лица в организацията.
Крепостта “Хисарлъка” се издига в едноименната местност, на около 2 км югоизточно от град Кюстендил. Това е архитектурно-строителен паметник на културата с национално значение и датира от края на IV, началото на V в. Крепостта преживява Първата и Втората българска държава и е съборена от османските завоеватели през XV век. Днес част от крепостната стена е реставрирана и включена в цялостния архитектурен ансамбъл на лесопарк “Хисарлъка”, който се простира на площ от 1300 дка и открива панорамна гледка към Кюстендилската котловина и планините в района. Много жителите обаче дори не се качват до върха. Всъщност това е една от основните мисии както на Collective Crew, така и на Сдружението по туризъм в града – да направят “Хисарлъка” популярна и за местните дестинация.
ПЪРВОТО ИЗДАНИЕ на “Хисарлъка Experience” е през юли 2021 г. Фестивалът тогава всъщност е просто концерт, който събира на една сцена Белослава, Jeremy? и DJ Ilko. Плановете на екипа тогава са да разделят бюджета на общината на две и да организират второ издание само няколко месеца по-късно – през есента. “Искахме по този начин да проучим публиката, да видим как местните хора изобщо приемат това събитие, как се справяме организационно”, спомня си Димитър. Есенното издание на “Хисарлъка Experience” обаче така и не се случва. Причината – противоепидемичните мерки по време на COVID-19, които спират на пауза културния живот в цялата страна. Вместо да се откажат, момчетата от Collective Crew решават да използват това време, за да съберат по-смели идеи, да избистрят концепцията и да се завърнат с по-сериозен антураж и с нещо много по-мащабно.
Това се случва още през 2022 г. когато Collective Crew организира първия тридневен фестивал в крепостта “Хисарлъка”. Цветни килими, постлани в тревата, разпънати между дърветата хамаци, базар, барове и павилиони за храна посрещат стотици хора между 15 и 17 юли и за всички е ясно, че този фестивал е в Кюстендил, за да остане и да се превърне в ежегодно събитие. Голямото предизвикателство в началото идва от неочаквано място – жителите на Кюстендил. “На нас ни беше много по-лесно да докараме хора от София за първото издание, отколкото да накараме местните да се качат горе на крепостта – подхождаха с огромно недоверие. За тях ние бяхме непознати, които искат да организират незнайно какво в техния град”, спомня си Динко Минев от Collective Crew.
Именно доверието се оказва ключът, а момчетата успяват да го спечелят с постоянство и усърден труд – доказват, че техният формат е устойчив и се развива, привличайки все повече партньори и участници. Затова и въпреки факта, че общинският бюджет не променя размера си за последните три години, Collective Crew всъщност успяват да вдигат нивото на фестивала с всяка следваща година, благодарение на по-големия брой вендори, които искат да се включат. Нещо повече – събитието се превръща в нещо много повече от един ежегоден летен фестивал и допринася за развитието и на градската инфраструктура – три години след началото районът на “Хисарлъка” е облагороден, пътят до местността е асфалтиран и осветен, възобновена е автобусната линия, която се движи от центъра на Кюстендил до крепостта, развива се и местния бизнес.
“Това е може би единственият ни проект, който е допринесъл за развитието на нещо не само музикално и културно, но и инфраструктурно. Самата местност в момента няма нищо общо с онова, което беше преди години. След като общината видя, че подобен проект има потенциал, също започна да инвестира”, разказва Димитър Борисов.
Още през 2022 г. самият екип има голяма амбиция за “Хисарлъка Experience” и иска да включи в тридневната програма на фестивала катакомбите, пътеките и обособената в района зона за къмпинг. Грандиозните планове обаче трябва да бъдат вкарани в приемлива рамка, защото малкият бюджет и тогава все още непознатото за широката общественост събитие не може да разгърне пълния си потенциал. Постоянството на Collective Crew обаче доказва и на местните, и на общината, че в инициативата им има огромен смисъл и е въпрос на време големите планове да станат реалност.
ФЕСТИВАЛНАТА КУЛТУРА в България всъщност е в подем през последните години. Така се ражда и Collective Crew – като отговор на големия глад за музикални и културни събития в цялата страна, особено извън София. Като екип застават зад множество фестивали в цялата страна и портфолиото им включва събития като Terra, The Sunday Bunch и Festival in the Nature. Мисията на екипа надхвърля в пъти потенциала на “Хисарлъка Experience”. Целта им е да вдъхнат културен живот и на други населени места в цялата страна и да привлекат младите хора. “Вече имаме запитвания от други градове, които са видели какво се случва в Община Кюстендил. Осъзнали са сами, че имат интерес подобно модерно събитие да се случва и в техния град. Вече има и готов проект, който ще стартира съвсем скоро”, казва Димитър Борисов.
Крайният резултат обаче винаги е плод на месеци усилена работа и добра организация – целият екип да работи като една добре смазана машина. Затова и когато по време на изданието през 2023 г. токът в половината град спира и сцената на “Хисарлъка Experience” изгасва по време на изпълнението на Trombobby и C-MO, Сдружението по туризъм реагират незабавно, свързвайки се с електроразпределителното дружество, което да намери решение. През това време от публиката изскача група младежи, които изнасят мини концерт с китари. Тази година същите тези деца стават част от програмата на фестивала. “Не знам кой ни изпрати тези момчета и момичета тогава, но се получи страхотно. Тази година те бяха най-чаканите гости по време на OpenStage изпълненията. Това са младежи, които са страхотни фенове на музиката и за тях “Хисарлъка Experience” е събитие, което чакат с нетърпение всяка година”, казва Динко Минев. Това е и най-голямата награда за екипа – да види крайния резултат и усмивките на първите посетители. А те стават все по-големи и все повече с всяка изминала година.