Йо-йо ефектите в личностното развитие и идеи как да ги избегнем
Всеки, който е водил неравна битка с килограмите, е наясно с кошмара на краткотрайните и с мъка постигнати резултати. Месеци борба, лишения и дисциплина изчезват като мираж и оставят след себе си разочарование и похабени усилия. Много хора могат да разказват с часове за подобни свои истории. Но далеч по-малко известно е, че, за съжаление, този йо-йо ефект съществува и в личностните промени.
Представете си, че искате да промените начина, по който другите ви възприемат, или че имате в екипа си човек, който носи сериозен професионален потенциал, познава добре процеси и технологии, но е със значими дефицити в поведението и нагласите.
Едни от най-честите решения са обучения, коучинг сесии и семинари. Надеждата е, че вие или пък ценният професионалист ще допълните липсите бързо и ще се върнете „нов човек“. В някои случаи това дори се случва. Въпросът е колко дълъг е ефектът. Точно както анемията се повлиява добре от приема на определени добавки, така и с правилно въздействие човек може да започне да се доближава до очакванията на околните за него. Понякога при спиране на добавките анемията може да се завърне.
Какви са причините за това колебание в поведението и как можем да придобием благотворни и трайни поведенчески нагласи? Ето осем изпитани в дългогодишна практика съвета:
- Съзнателно и волево практикувайте наученото, защото знанието не е равно на умението и умението не е равно на прилагането. Много лесно е да се падне в т.нар. капан на знанието. Той подвежда човек, който иска да постигне поведенческа промяна, да научи максимално много информация по щекотливата тема. За съжаление, ако полученото знание не се прилага в практиката, то тогава бихме могли лесно да се превърнем в „дървен философ“, който е добре подготвен с теорията, но се разминава с приложението и резултатите.
- Приемете, че светът няма да откликне светкавично на положителните промени, които предприемате. Колкото повече усилия влагаме, толкова повече ни се иска да постигнем значими и бързи резултати. Лесно е да развееш белия флаг и да си кажеш, че си направил толкова много стъпки, когато седмици наред избираме осъзнато различно поведение, а другите не са реагирали според очакванията. Останалият свят обаче често е зает повече със себе си отколкото да отчита промените при другите. Дори и да са забелязали разлика в поведението ни, може да я обосноват с някакво изключение или временно добро настроение. Несправедливо, но факт.
- Правете си ежедневна равносметка и дори светът да не е откликнал по желания начин, празнувайте и се възнаграждавайте сами за постигнатия успех. Първите промени обикновено са видими само за вас и точно затова трябва да ги насърчавате.
- Нека помним, че изграждането на доверие ще е бавен и труден процес, ако години наред сме демонстрирали поведение, което сега искаме да променим. Наивно е да очакваме, че хората веднага ще се доверят на различното ни аз. Те могат да отдадат причините за трансформацията на това, че сме в добро настроение, случайност, късмет, но не и на трайна тенденция.
- Бъдете открити и говорете с тези, чието мнение за вас, искате да промените. Лесно е да загубим мотивация, ако перспективата е дълго време хората да не ни се доверяват. Един от начините да ускорим процеса на отчитане на усилията и решимостта ни е да споделим намеренията и причините си за тях, както и да поискаме подкрепа под формата на обратна връзка, идеи и насърчения. Искането на помощ е известно като ефект на Бенджамин Франклин и може да донесе неочаквани ползи като готовност за оказване на още подкрепа, повишена емпатия от страна помагащия и оттук забелязване и отчитане на промените, които правим.
- Позволете си да сбъркате и вместо да се самобичувате, просто продължете започнатото. Например може да наложи да се извините или да споделите с някого допуснатия пропуск и да потърсите начин да поправите стореното. По-добре е още от самото начало да очаквате, че можете да сгрешите, за да си направите план Б и така да избегнете разочарованието от себе си и да продължите в набелязаната посока.
- Преди да предприемете първата видима стъпка към промяната, проверете колко е солидна вътрешната ви мотивация. Поговорете със себе си или с коуч, за да разберете какво предизвиква нежеланото ви поведение. Може да установите, че е необходимо първо да излекувате стари рани, да промените грешни заучени модели, както и да си дадете сметка доколко ценностите ви са в хармония с възнамеряваната промяна.
- Разберете какво е в състояние да предизвиква „емоционално отвличане“ у вас и да взриви постигнатите успехи. Изследвайте и практикувайте „в мирно време“ разнообразни методи за справяне с неочаквани стресови ситуации, за да изберете този модел на поведение, който при необходимост ще е спасителният ви пояс.