Петролът започва седмицата с понижение
Петролът започва седмицата с понижение, след като в петък пазарът затвори със седмичен ръст от 6%. Въпреки това цените са подкрепени от нарастващото напрежение между Запада и големите производители на петрол в лицето на Русия и Иран.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” се понижиха с 0.92% до 74.48 долара за барел.
- Американският лек петрол отчете спад с 1 на сто до 70.53 долара за барел.
- И двата договора затвориха пазара в петък с най-големия си седмичен ръст от септември насам. Печалбите дойдоха след като Москва изстреля руската хиперзвукова ракета “Орешник” по Украйна като предупреждение към САЩ и Великобритания, след като Киев използва американски и британски ракети за удар във вътрешността на Русия.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Цените на петрола започват новата седмица с леко охлаждане, тъй като пазарните участници очакват повече сигнали от геополитическите събития и перспективите за политиката на Федералния резерв на САЩ, за да определят тона. Напоследък напрежението между Украйна и Русия се повиши, което доведе до известно остойностяване на рисковете от по-широка ескалация, която би могла да повлияе на доставките на петрол.“, каза Йеап Джун Ронг, пазарен стратег в IG. Според прогнозите градусът на напрежението ще остане висок до края на годината, тъй като и двете държави се стремят да спечелят известно влияние преди предстоящите преговори под ръководството на администрацията на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп.
ДОПИРАТЕЛНА
Пазарът следи и развитието на ситуацията в Близкия изток, след резолюцията, приета от Международната агенция за атомна енергия (МААЕ), която порицава Техеран за лошо сътрудничество с органа за ядрен надзор на ООН. В отговор Иран заяви, че ще засили ядрената си програма. Това според Вивек Дхар, стратег по суровините в Commonwealth Bank of Australia, увеличава вероятността Доналд Тръмп да бъде по-суров по отношение на санкциите. Според него наложените санкции биха могли да ограничат износа на ирански петрол с около 1 милион барела на ден, което представлява около 1% от световното предлагане.
КОНТРА
Междувременно търсенето на суров петрол в Китай и Индия – едни от най-големите вносители на суровината в света, дава признаци на увеличение, което подкрепя пазара.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Очакват се данните за потребителските разходи (PCE) в САЩ, които трябва да бъдат публикувани в сряда.