Петролът застина в очакване на примирие в Близкия изток
Петролът застина, след като фючърсите се понижиха по време на предходната сесия. Пазарът е в очакване на сделка за примирие между Израел и “Хизбула”, която ще успокои продължаващото повече от година напрежение в Близкия изток.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Фючърсите на суровия петрол тип “Брент” отчетоха ръст с 0.26% до 73.20 долара за барел.
- Американският лек петрол се търгува за 69.08 долара за барел, което е повишение с 0.20 на сто.
- И двата бенчмарка се понижиха с около 2 долара за барел в понеделник, след информацията, че Ливан и Израел са дали принципното си съгласие за постигането на примирие, което ще сложи край на конфликта между Тел Авив и подкрепяната от Иран групировка “Хизбула”.
- Това предизвика разпродажби на петрол, като според Приянка Сачдева – пазарен анализатор във Phillip Nova реакцията на пазара е била преувеличена. По думите й всъщност въпреки страховете, че конфликтът в Близкия изток може да наруши сериозно доставките на петрол от региона, значителни прекъсвания не е имало.
ВАЖЕН ЦИТАТ
“Чувствителността на петролния пазар спрямо геополитическите събития не е подкрпена с доказателства и заедно с невъзможността да се запазят неотдавнашните печалби отразява отслабващото глобално търсене на петрол и предполага нестабилен пазар занапред”, каза Сачдева в пазарна бележка.
ЗА КАКВО ДА СЛЕДИМ
Иран, който подкрепя ливанската групировка “Хизбула“, е член на ОПЕК с производствен капацитет от около 3.2 милиона барела дневно, което представлява 3% от световното производство. Примирието би намалило вероятността бъдещата администрация на САЩ да наложи строги санкции върху иранския суров петрол, смятат анализаторите на ANZ. Ако администрацията на новоизбрания президент Доналд Тръмп се върне към политика на максимален натиск върху Техеран, иранският износ може да се свие с 1 млн. барела дневно, смятат анализатори, което ще затегне глобалните потоци на суров петрол.
ДОПИРАТЕЛНА
Ескалацията на войната между Русия и Украйна също тревожи петролният пазар. Във вторник украинската столица Киев бе подложена на продължителна руска атака с дронове по информация на кмета Виталий Кличко. Враждебните действия между най-големия производител на петрол Русия и Украйна се засилиха този месец, след като Джо Байдън разреши на Украйна да използва произведени в САЩ оръжия за нанасяне на удари дълбоко във вътрешността на Русия – ход, който Москва възприе като ескалация на конфликта и който представлява значителен обрат в политиката на Вашингтон спрямо войната.