AssetFloow: Как една българка в Лисабон предвижда следващия ход на клиентите чрез AI
Отразявам успехите на българските предприемачи с фокус върху стартъп екосистемата, технологиите и социалното предприемачество
Катя Иванова е съосновател на стартъпа за прогнозиране на потребителското поведение AssetFloow. Чрез уебплатформа и AI екипът ù помага на търговци на дребно, енергийни и финансови институции да бъдат с една стъпка пред клиентите си
Най-ценният ресурс е информацията. През 2019 г. Катя Иванова (34) научава това по един неочакван начин. От 20-годишна има собствена компания и работи като бизнес консултант. Този път обаче получава проект, който не може да завърши. Екипът на LIDL в Португалия я наема, за да измери как клиентите на веригата ще реагират при промяна в позиционирането на артикулите във физическите им магазини. Един от начините, които Иванова открива, е анализ чрез видеозаснемане и сензори за движение. Позиционират се стотици устройства в обекта и се правят топлинни карти с информация пред кои щандове се събират най-много клиенти и по кое време от деня. Цената за тази услуга достига до 1 млн. евро и включва анализ на един магазин в рамките на месец.
„Услугата беше прекалено скъпа. Още по-притеснително беше, че всеки обект е различен. Това, че едно решение е помогнало в един магазин на веригата, не гарантира успех във всички останали“, казва Катя Иванова. Този проблем я предизвиква да намери по-добро решение. През 2021 г. тя съосновава AssetFloow – стартъп, който прави анализ и прогнози за клиентското поведение, благодарение на изкуствен интелект.
Иванова и екипът ѝ от 10 колеги в Лисабон нямат нужда от видеокамери или друг хардуер. Те използват само транзакционните данни от касовите апарати и уебплатформата им създава в реално време анализи кое в какви количества се купува и защо. Цената? Благодарение на включването на високите технологии в процеса AssetFloow предлага услугата за 80 хил. евро на месец. „За бизнеса е важно да знае защо клиентът купува определен продукт – казва Иванова. – Понякога това е защото е нов, друг път е заради цената или отстъпката. Ние разделяме клиентите по персонализирани критерии в клъстери. Така анализираме каква е причината зад определена покупка или липсата на такава.“
Сред компаниите, които се доверяват на AssetFloow, са Теsco, REWE Group, Wincanton, Delta Coffee и Secil, но също така финансови институции и представители на енергийния сектор, които Катя Иванова предпочита да не разкрива. Основните пазари на стартъпа са Европа, Щатите и Бразилия. Потенциалът за растеж им носи външно финансиране за 1.6 млн. евро, а също така и споменаване в глобалното издание на Forbes.
Иванова е убедена, че успехът ѝ дотук не е случайност. „Най-голямата грешка е да чакаш възможностите да дойдат при теб. Ние сами трябва да ги създаваме.“ С тази нагласа през 2010 г. Иванова решава, че България ѝ е тясна. Тя завършва Музикалното училище в Стара Загора, но вместо да продължи с уроците по пеене, решава да отиде на екскурзия до Макао, Китай. От две седмици престоят ѝ там се увеличава на шест години.
Там минава различни професионални курсове и основава компания. „От съвсем малка винаги съм искала да имам собствен бизнес. Замислих се какво мога да правя и бизнес консултирането беше логичен избор.“ Работи сама по проекти и така си изкарва заплатата. През 2016 г. решава, че е време да забави темпото. По това време майка ѝ живее в Лисабон, Португалия. Слънчевият град изкушава Катя Иванова да се премести с 3-годишното си дете.
Със стъпването на европейския пазар Иванова променя подхода си в консултирането. За решаването на бизнес казуси на корпорации решава да работи предимно със стартъпи. Така около проекта с Lidl Иванова се запознава с Рикардо Сантос, който е основател на компания за анализ на клиентско поведение чрез видеозаснемане. „Продуктът му беше страхотен, но нямаше как да се разрасне с всички тези камери и техника. А пазарът търсеше решение. Компании като Lidl имат хиляди обекти. Беше немислимо такова решение да покрие нуждите им“, казва Катя Иванова.
Тя и Сантос се задълбават в проблема. Така откриват, че в световен план търговците губят по 1.6 трил. евро годишно заради пропуски в управлението на наличностите, по данни на IHL Group. Скоро апетитният пазар и споделеното им любопитство ги превръщат в партньори. Иванова поема бизнес частта, а Сантос – технологията. През януари 2021 г. печелят 100 хил. евро от cтартъп акселератор във Финландия и основават AssetFloow. Средствата им помагат да наемат първите си двама колеги. Развиването на решения с изкуствен интелект изисква много данни. Понеже са в начална фаза, използват отворени бази данни, за да настроят и тестват системите си.
Първоначално работят по идеята си през вечерите и уикендите, но скоро разбират, че това време не е достатъчно. „Фондовете инвестират в още 3-4 компании, които решават същия проблем като твоя за същите клиенти като твоите. Това да излезем първи с готово решение беше ключово.“ Фокусират се изцяло върху разработването на продукта си и през 2021 г. обявяват уебплатформа, към която потребителите могат да интегрират свои данни.
През същата година от американското представителство на Tesco, една от най-големите вериги за бързооборотни стоки, изпращат запитване за услугата на AssetFloow. „Големите компании са склонни да искат достъп до нови иновативни услуги безплатно. Ние обаче още в началото на преговорите казахме, че това няма как да стане. Знаехме колко стойност дава нашето решение и дори първите ни потребители си плащаха“, казва Иванова.
Стартъпът расте убедително и през март 2023 г. екипът на Катя Иванова набира 1.5 млн. евро за подобряването на платформата. Тази инвестиция се отблагодарява, като увеличават точността с 20% и намаляват нужните данни за трениране на модела с 50%. По данни на екипа платформата вече познава какво ще искат клиентите с точност над 90%. Тези резултати действат благоприятно за увереността на стартъпа. Добрите новини обаче не спират дотук.
Гиганти като Google, Meta и Amazon също гледат към този тип анализи. Те имат отворени системи, чрез които доказват точността на своите прогнози. За изненада на Иванова в част от случаите в отделни вертикали като бързооборотни потребителски стоки, търговия на дребно и финансов сектор AssetFloow се представя с по-голяма прецизност от тях.
Това отваря нови възможности пред стартъпа през 2024 г. Освен за бързооборотните стоки екипът на Иванова се насочва към вертикали като енергетика и финанси. Вече създадената платформа се оказва подходяща в тези сфери като не е нужно да се правят съществени промени по техническата инфраструктура.
През следващите години визията на AssetFloow е да помогне на повече бизнеси да бъдат на една крачка пред клиентите си и да им дават повече стойност. Така пазарът пред португалската платформа с изкуствен интелект се увеличава, а Иванова затвърждава убеждението си, че няма време за чакане и трябва сами да си създаваме възможности за успех.