Четири мерки за справяне с недостига на кадри в електроиндустрията
Недостигът на кадри остава най-голямото предизвикателство пред електроиндустрията в България и през 2024 г., казаха от Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ).
Липсват както работници със средно специално образование, така и инженери и специалисти по фотоволтаични и вятърни мощности. Според асоциацията причините са това са демографският срив, липсата на практически насочено обучение и неефективните условия за заетост в сектора.
Асоциацията предлага четири мерки за справяне с проблема:
- Първата е по-широко въвеждане на дуално обучение в професионалните гимназии чрез сътрудничество между компаниите и училищата.
- Втората е по-добро планиране на приема в техническите университети, базирано на регистър с най-търсените професии.
- Третото предложение е да се проведе кампания сред ученици и родители за ползите от техническите специалности и предимствата на инженерните професии.
- Четвъртата мярка е облекчаване и целево наемане на чуждестранни кадри от страни извън ЕС, предварително подготвени за конкретни професии и с конкретни умения.
“Няма достатъчно хора, които завършват професионалните гимназии и техническите университети, а тези, които завършват, често не са подготвени. Да си инженер не е толкова престижно за младите. Освен това държавните енергийни предприятия изкривяват пазара на труда”, каза д-р инж. Димитър Белелиев, председател на УС на БАСЕЛ, цитиран от БТА.
Секторът, който осигурява работа на над 57 000 души и генерира годишен оборот от 5.5 млрд. евро, е ключов за икономиката на страната, изтъкват от БАСЕЛ. Асоциацията вярва, че тези мерки могат да обърнат негативните тенденции и да укрепят водещата роля на електроиндустрията в износа, се посочва още в съобщението.