Китайските държавни медии предупреждават Тръмп за взаимно разрушителна тарифна война
Държавните медии в Китай предупредиха новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, че обещанието му да наложи допълнителни мита върху китайски стоки заради потоците от фентанил може да въвлече двете най-големи икономики в света във взаимно разрушителна тарифна война. Това предаде “Ройтерс” днес.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Тръмп, който встъпва в длъжност на 20 януари, каза в понеделник, че ще наложи “допълнителни 10% мита, над всякакви допълнителни мита” върху вноса от Китай, докато Пекин не ограничи трафика на химическите прекурсори, използвани за производството на смъртоносния наркотик.
- Двете суперсили излагат позициите си преди завръщането на бившия президент в Белия дом. Първият мандат на Тръмп доведе до търговска война, която изкорени глобалните вериги за доставки и навреди на всяка икономика, тъй като инфлацията и разходите за заеми рязко се повишиха.
- Редакционни статии в рупорите на китайската комунистическа партия China Daily и Global Times късно във вторник предупредиха следващия обитател на 1600 Пенсилвания авеню да не превръща Китай в „изкупителна жертва“ за САЩ.
КЛЮЧОВ ЦИТАТ
“Извинението, което новоизбраният президент даде, за да оправдае заплахата си за допълнителни мита върху вноса от Китай, е пресилено“, пише China Daily. „Няма победители в тарифните войни. Ако САЩ продължат да политизират икономическите и търговските въпроси чрез въоръжаване на тарифите, това няма да остави нито една страна невредима.“
ДОПИРАТЕЛНА
Икономистите започнаха да понижават своите цели за растеж на китайската икономика от 19 трилиона долара за 2025 г. и 2026 г. в очакване на допълнителни мита, обещани от Тръмп по време на предизборната кампания, и предупреждават американците да се подготвят за увеличение на разходите за живот. „Засега единственото нещо, което знаем със сигурност, е, че рисковете в тази област са високи“, каза Луис Куийс, главен икономист за Азия в S&P Global Ratings, която в неделя понижи прогнозата си за растеж на Китай за 2025 г. и 2026 г. до 4,1% и 3,8% %, съответно. „Това, което предположихме в нашата базова линия, е цялостно (тарифно) увеличение от около 14% сега до 25%. Следователно това, което предположихме, е малко повече от 10% за целия внос от Китай.“
Тръмп заплашва Пекин с много по-високи мита от 7,5%-25%, наложени върху китайските стоки по време на първия му мандат.
КОНТРА
“Китай вече има шаблон за справяне с предишната тарифна политика на САЩ“, цитира Global Times Гао Лингюн, анализатор от Китайската академия за социални науки в Пекин „Използването на проблеми с борбата с наркотиците за увеличаване на митата върху китайските стоки е несъстоятелно и неубедително“, добави Гао.
Китайският президент Си Дзинпин каза на бившия министър-председател на Сингапур Ли Хсиен Лун, че китайската икономика ще продължи да расте и да се развива в дългосрочен план по време на среща в Пекин във вторник след коментарите на Тръмп, съобщи държавната информационна агенция Синхуа. Съобщава се, че Лий е посочил на Си, че „никой не трябва да подценява решимостта на китайския народ тяхната нация да успее и да стои високо в света.”
Печалбите на китайските фирми са паднали с 10% на годишна база през октомври, показват данни в сряда, показващи как компаниите се борят да останат печеливши в икономика, която този път е много по-уязвима от търговски шокове. Икономисти в проучване на Reuters миналата седмица очакваха допълнителни мита в САЩ, вариращи от 15% до 60%. Повечето казаха, че Пекин ще трябва да инжектира повече стимули, за да стимулира икономическия растеж и да компенсира натиска върху износа.
ВТОРА ТЪРГОВСКА ВОЙНА?
По-рано Тръмп каза, че ще въведе мита над 60% върху китайски стоки. Заплахата разтърси китайския индустриален комплекс, който продава стоки на стойност над 400 милиарда долара годишно на САЩ и още стотици милиарди под формата на компоненти за продукти, които американците купуват от другаде.
Неговият избор на търговския адвокат Джеймисън Гриър за нов търговски представител на САЩ издига ключов ветеран от първата търговска война на Тръмп срещу Китай и посочва тежки четири години за търговските преговори по целия свят.
Гриър е служил като началник на кабинета на бившия американски търговски представител на Тръмп Робърт Лайтхайзър, архитект на първоначалните тарифи на Тръмп върху китайски внос на стойност около 370 милиарда долара и предоговарянето на северноамериканската сделка за свободна търговия с Канада и Мексико.
Новоизбраният президент изглежда ще развали това споразумение в първия си ден на поста.
В понеделник Тръмп също обеща 25% мита върху стоки от Мексико и Канада, като каза, че САЩ съседите не са направили достатъчно, за да спрат наркотиците и мигрантите да пресичат техните граници.
Но Китай може да очаква да понесе тежестта на усилията на Тръмп да срине търговския дефицит на САЩ и да доведе до „ренесанса на производството“, който той обеща по време на предизборната си кампания.