Volkswagen продаде фабриката си в Синцзян след години на обвинения за принудителен труд
Volkswagen Group и нейният китайски партньор в съвместното предприятие продадоха завода си в китайския регион Синцзян на фирма, собственост на правителството на Шанхай. Това се случва след години на критики от страна на правозащитни организации и западни законодатели относно предполагаемото използване на принудителен труд в региона.
КЛЮЧОВИ ФАКТИ
- Volkswagen заяви, че съвместното му предприятие с китайската SAIC Motor Corp. е продало производствения си обект в Урумчи, Синцзян, заедно с две тестови писти в региона, поради „икономически причини“, като добави, че този ход е част от стратегическо преструктуриране.
- Компанията е продала активите си на Shanghai Motor Vehicle Inspection Center (SMVIC), но финансовите условия на сделката не бяха разкрити.
- И SAIC, и SMVIC са собственост на правителството на Шанхай.
- В изявлението на германския автомобилен производител не се споменаваха опасения за принудителен труд и нарушения на човешките права в Синцзян, но компанията заяви, че е договорила удължаване на споразумението за съвместното предприятие със SAIC до 2040 г. и планира да представи „ново поколение електрифицирани превозни средства“ в страната до 2026 г.
КОНТЕКСТ НА НОВИНАТА
Продажбата идва след няколко години на натиск върху Volkswagen от страна на правозащитни организации и западни законодатели заради предполагаеми нарушения на човешките права и използване на принудителен труд в региона Синцзян – твърдения, които Пекин категорично отрича. През 2022 г. компанията получи рейтинг „червен флаг“ от Morgan Stanley Capital International, която оценява компаниите според екологични, социални и управленски (ESG) показатели, заради обвиненията за принудителен труд в Синцзян. Това накара някои ESG инвеститори да изключат компанията от своите портфейли.
През декември миналата година Volkswagen публикува резултати от одит на трудовите практики в завода си в Синцзян, според които не са открити доказателства за принудителен труд. Въпреки това, през февруари американските митнически власти блокираха вноса на хиляди автомобили Porsche, Bentley и Audi, тъй като съдържаха електронен компонент, произведен в Китай, който нарушава законите за принудителен труд. И трите луксозни марки са дъщерни на Volkswagen Group.
По същото време американски законодатели излязоха със становище, призовавайки Volkswagen да „прекрати операциите си в Синцзян, където правителството на САЩ е установило, че Китайската комунистическа партия (ККП) извършва продължаващ геноцид срещу уйгурите и други етнически малцинства“.
През май доклад от разследване на Сената на САЩ разкри, че Volkswagen е сред няколко автомобилопроизводители, закупували части от доставчик, санкциониран от САЩ за използване на програми за принудителен труд в Синцзян. През септември Financial Times съобщи, че одитът на Volkswagen за фабриката в Урумчи не е отговарял на международните стандарти.
КЛЮЧОВА ИСТОРИЯ
През последните години САЩ, Великобритания, Канада и Европейският съюз наложиха санкции на китайски компании и официални лица, обвинени в подпомагане или участие в нарушения на човешките права в региона Синцзян. Пекин е обвинен в задържане на предимно мюсюлманското уйгурско малцинство в лагери, където според изтекли документи и сателитни изображения са докладвани случаи на изтезания, принудителен труд и сексуално насилие.
Китай обаче се опитва да отхвърли тези обвинения и държавните му медии са насочвали кампании срещу чуждестранни компании, които са се опитали да напуснат региона поради опасения за нарушения на човешките права.
През 2021 г. китайските държавни медии проведоха кампания срещу модни брандове като Nike, H&M, Adidas, Burberry и други, които решиха да не използват памук от Синцзян заради опасения за принудителен труд. Intel също стана обект на критика, след като поиска от местните доставчици да прекратят използването на суровини от региона.
По-рано тази година държавно контролираната медия Global Times публикува статия, в която заяви: „Причината, поради която Volkswagen имаше смелостта да построи фабрика в Синцзян въпреки натиска от Запада, е много повече от това, че Китай е важен пазар.“